Ali Nuhoğlu

Ali Nuhoğlu, “Fikirtepe’nin dokusunu sosyalleştirdik”

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 26.02.2015
Fikirtepe’de Yenitepe Kadıköy projesini gerçekleştiren Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, Fikirtepe hakkında açıklamalar yaptı.
Rönesans GY ve Adana Büyükşehir Belediyesi'nin ortaklaşa düzenlediği Modern Şehircilik ve Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nde Yüksekten Uçanlar oturumuna katılan Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu, Fikirtepe'de kent kurgusunun hatalı yapıldığını ve kendilerinin buna müdahale ettiğini söyledi.

Fikirtepe'de kurgunun gettolar şeklinde olduğunu belirten Nuhoğlu, insanların ekonomik durumlarına göre ayrışan bir yapıda olduğunu kaydetti. İnsanı şehirden uzaklaştıran site mantığı ile hareket edildiğini söyleyen Nuhoğlu, “Biz buna karşı çıktık. Sitelerin etrafında dikenli teller, duvarlar vardı. Sanki bir düşman gibi karşı toplum ayrışıyordu. Böyle bir proje geliştirilmemesini tavsiye ettik. Böyle bir toplum yapısında yoksullar ve zenginler nasıl bir arada yaşayacak? Bizim kültürümüzde sosyal dayanışma vardır. Bizde bu mahalle kültürünün devam etmesinden yanayız” dedi.

Nuhoğlu şöyle devam etti:

‘Fikirtepe'de biz dava edildikten sonra bölge başıboş kaldı. Kimsenin evi yok, herkes kirada oturuyor. Kiraları biz ödüyoruz. Bölgenin imarı yok. Ortamdaki paniği düşünün. Fikirtepe'de emsale 4 diyorlar ama emsal 3 seviyelerinde. Sağlıklı bir kentsel yapı oluşturmak için yoğunluk aşağıya düşünce bazı kayıplar yaşadık.

Bazı bölgelerde firmalar ruhsat almış durumda. İhtiyaçlara göre planlama yapılmadığında uzun dönemde dönüşüm yapmamızın imkanı yok. Arz bolluğu yaşanması ihtimaline karşı çok soru var. Bölgesel düzeyde ihtiyaçlar belirlenip baştan aşağıya yeni planlar yapmak gerekiyor. Şu anda birçok bölgede binalar yapılıyor, daha sonra ona göre planlar yapılıyor. Dönüşümde kesinlikle bölgenin master planı olması lazım.

İnsanları birbirinden uzaklaştıran site mantığı vardı daha önce. Biz Fikirtepe'de kapalı siteler yapmayalım dedik. Bölgede tüm binalar sokaklara, caddelere açılıyor. Kamunun da desteğiyle çok iyi bir sonuç alınabilir. Kamunun Fikirtepe'de 400 dönüm yeri var. Bu alan için master plan yapılabilirdi. İstanbul Finans Merkezi aslında master plana büyük bir örnek.

Ali Nuhoğlu “Fikirtepe’nin dokusunu sosyalleştirdik” Fikirtepe’de Yenitepe Kadıköy projesini gerçekleştiren Nuhoğlu İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nuhoğlu Fikirtepe hakkında açıklamalar yaptı.