Ahmet Misbah Demircan

Ahmet Misbah Demircan, Dubai'de ESD'ye konuştu

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 07.09.2016
Beyoğlu Beldiye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Dubai Cityscape 2016 Fuarı'nda Emlaktasondakika.com canlı yayınımıza katıldı.
Beyoğlu Beldiye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Dubai Cityscape 2016 Fuarı'nda Emlaktasondakika.com canlı yayınında Haber Müdür Yardımcımız Uğurcan Tokay'ın soruları yanıtladı.

Ahmet Misbah Demircan "Cityscape 2016'ın son derece başarılı buldum. Dünyadaki bütün emlak sektörü oyuncularının buluştuğu bir anlamda dünyanın emlak nabzının attığı bir yer. Buralarda var olmak gelip gitmek lazım. Finansçısı bir taraftan, mimarı bir taraftan, inşaatçılar bir taraftan ve tabi satın alanlar ben başarılı buluyorum. Bizim Türk standları da gayet iyiydi. Özellikle yıllardır var olan burada var olmaya devam ettiklerini görüyoruz. Onlar da ciddi bir kanal ellerinde tutuyorlar." dedi.

"Şehirlerimiz için dünyayı yakından takip etmeliyiz" şeklinde konuşan "Emlak sadece bir konut gözüyle bakılacak iş değil, iş yapıldıkta yüzlerce kalem hareketleniyor. O yüzlerce kalem bir sürü fabrikaya iş oluyor, aş oluyor, ekmek oluyor, tekstilinden ev eşyasına kadar bir çok konuyu tetikliyor. Dolayısıyla burdan bakıldığında emlak sektörü bütün dünyada ekonomiler için çok kıymetli bir alan ve bizde ister istemez şehirlerimizi imar etmek için buralarda neler olduğunu görmeye geliyoruz." ifadelerini kullandı.

"Bütün hareket emlakta oluyor"

Ahmet Misbah Demircan, "50 bin binamız var, 125 bin bağımsız bölümümüz var. Beyoğlu'nda biz işimize başladığımızda tarihi bölgede her bir binada bir proje dedik. Biz bu işlere 2004'te başladığımızda parsel bazında tarihi binaların restorasyonunu hızlandıran mekanizmalar kurduk. Geçen 12 yıl içerisinde sadece basit onarımla 2 bin 200 tane bina var. 700 tane doğrudan yaptırdığımız bina var 3 bin yapıya bir hareket gelmiş. O harekete baktığımızda 6 bin yataktan, 45 bin yatağa, 1000 taneden oluşan perakende sektörünün 6 bine toplam işyeri mekanının 12 bina yükseldiği bir Beyoğlu'ndan bahsediyoruz. Çalışan nüfusun 80 binden 200 binlere geldiği ve ekonominin istihdamın büyüdüğü bir Beyoğlu. Sonuçta bütün hareket nerede oluyor binada oluyor, emlakta oluyor. Emlak iyiyse, konforluysa, alt yapısı varsa, iş var demektir, aş var demektir, ekmek var demektir." dedi.

Ahmet Misbah Demircan beyoğlu belediye başkanı Dubai Cityscape 2016 Cityscape 2016