Büyükyalı İstanbul / Özak GYO - Yenigün İnşaat - Ziylan Gayrimenkul

Özak GYO - Yenigün İnşaat - Ziylan Gayrimenkul firmasının Büyükyalı İstanbul projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
Ahmet Akbalık

Ahmet Akbalık: Konutbank kurulsun!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 17.08.2016
Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, Konut İhtisas Bankası kurulması önerisinde bulundu.
Özak GYO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık, TOKİ ve Emlak Konut'un kampanyalarla son dönemde sektöre ciddi önayak olduklarını ifade ederken "Bu süreçte maalesef bankalar reel sektöre ayak uyduramadı. Bizimle aynı iştahta değiller. Uzun vadeli, uygun faizli konut finansmanı konusunda, gayrimenkul sektörünü destekleyecek zemini oluşturamadılar" dedi. 

Akbalık, uzun vadeli finansman için Konut İhtisas Bankası kurulması önerisinde bulunurken "Tüketicilere uygun faizle konut kredisi veren bir model geliştirmemiz gerek. Bu sistem, bir yandan nitelikli konut arzının artmasını sağlayacak, diğer yandan da hem sektöre hem de büyüme anlamında ülke ekonomisine önemli bir kaldıraç olacak" diye konuştu. 

'KAYNAKLAR DAHA VERİMLİ KULLANILABİLİR' 

Akbalık'a göre söz konusu Konut İhtisas Bankası modeli şöyle işleyecek: "ABD başta olmak üzere dünyada örnekleri var devlet destekli mortgage bankalarının. Bu banka Hazine ihalelerindeki borçlanma oranlarına yakın seviyede bir faizle tahvil ihraç edecek. Bu tahvil satışından elde edilecek kaynak vatandaşa daha uzun vadeli ve daha düşük faizle konut kredisi olarak geri dönecek. 

Biz de konut satışından sağladığımız vadeli alacakları bu kuruma devredebiliriz. Böylece kaynakların daha verimli kullanılması da sağlanabilir."

Ahmet Akbalık konutbank toki emlak konut