amasya

Ağustos ayında konut fiyatları en çok Amasya'da arttı!

Sektörden Haberler 22.09.2020 14:46

REIDIN Emlak Endeksi 2020 Ağustos Ayı Sonuçları'na göre, Amasya’da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 4.22 oranında artış gösterdi.

REIDIN'in düzenli olarak hazırladığı Emlak Endeksi'ne göre; satılık konut fiyatları ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 3.38 geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 19.65 oranında nominal artış gösterdi.

Türkiye Kiralık Konut Fiyat Endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 2.67, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 16.32 oranında nominal artış yaşandı.

Sermaye kazancı ve brüt kira getirisinden oluşan toplam getiri, ülke genelinde aylık bazda yüzde 3.81, yıllık bazda ise yüzde 25.87 şeklinde gerçekleşti.

Ağustos ayında amortisman süresi ülke düzeyinde 19.7 yıl olarak ölçülmüş, yıllık brüt getiri oranı ise yüzde 5.19 olarak kaydedildi.

Ağustos ayında Amasya'da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 4.22 oranında nominal artış göstermiş ve Amasya satış fiyatlarının en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde Hakkari'de metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 0.26 oranında nominal artmış ve Hakkari satış fiyatlarında en az değişim gözlenen şehir oldu.

Ağustos ayında Eskişehir'de metrekare başına konut kira değerleri yüzde 4.12 oranında nominal artış göstermiş ve Eskişehir kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. Aynı dönem içerisinde Artvin'de metrekare başına konut kira değerleri yüzde 0.76 oranında nominal azalmış ve Artvin kiraların en çok düşüş gösterdiği şehir oldu.