Ahmet Erkurtoğlu'nun fotoğrafı

AE Mimarlık yılsonuna kadar 75 proje çizecek

Sektörden Haberler Hüseyin Belibağlı 02.05.2015
İki yılda 200 kentsel dönüşüm projesine imza atan AE Mimarlık, yıl içerisinde de 75 yeni projesini hayata geçirecek.
İstanbul'un sayılı mimarlık ofislerinden biri olan ve 1991 yılından beri özellikle Kadıköy'de birçok önemli projeye imza atan AE Mimarlık, yıl içerisinde hayata geçireceği 75 yeni projesini tanıttı. 

Kentin nefes alacak alanları olmalı

AE Mimarlık'ın realize olan 75 projesi ağırlıklı olarak Kadıköy'deki kentsel dönüşüme yön verirken kentsel dönüşümün binasal dönüşüm olarak değerlendirilmesini isteyen AE Mimarlık'ın kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu, bu yaklaşımın daha geniş ve kapsayıcı olması gerektiğini ileri sürdü. Binaların yıkılıp yerlerine daha yükseğinin yapılmasını kentin taşıyamayacağını belirten Erkurtoğlu, “Altyapı ve yollar aynı iken kentin yüklendiği ağırlık artıyor. Birde sağlıklı toplumun ihtiyacı olan parklar, otoparklar, sosyal ve sportif donatı alanlarından yoksun yaşıyoruz. Bu durumda kent dönüşmüyor” diye konuştu. 

Her ay 7-8 proje çıkıyor

Aylık 7-8 projenin çiziminin tamamlandığını belirten Erkurtoğlu, yaklaşık 100 projenin bu yılsonuna kadar tamamlanacağını kaydederek, “40 farklı firmaya ait projelerin çizimi aynı anda yürüyor. Projelerin devamı da gelecek.” Dedi. Özellikle Kadıköy bölgesine, Anadolu'dan ve İstanbul'un Avrupa yakasından gelen inşaat firmalarının yoğun bir ilgisi bulunduğuna dikkat çeken Erkurtoğlu, projelerde Bağdat Caddesi'nin ağırlıklı olduğunu ifade etti.

Bağdat Caddesi'ni de AE Mimarlık şekillendirecek

Yaptıkları projelerin neredeyse yüzde 90'ının Bağdat Caddesi'nde yer aldığını ifade eden Ahmet Erkurtoğlu, sadece Birgen İnşaat'a Bağdat Caddesi'nde 10 proje çizdiklerini de belirtti. Birgen İnşaat, Aydoğan İnşaat, Denizatı Eğitim Kurumları,Yüksel Yapı, Ferko İnşaat, D Yapı, Asce&Kıral, Genç Yapı, Oran İnşaat, Kosifler Yapı, Demirland İnşaat, Çakoğlu İnşaat, Yaman Grup, İnanlar-Uranus Group, Sadıkoğlu İnşaat, TG Yapı, Sur İnşaat, Başarır İnşaat, MSK Hisar İnşaat, Ulusoy İnşaat, TRC İnşaat, A Mimarlık, Kubilay Urhan İnşaat, Merttaş İnşaat, Ak Yapı, KMK Yapı, Kadıoğlu İnşaat, Alker İnşaat, O2K Yapı, DS Yapı, Turuncu Mimarlık, BRT Yapı, Kütük Mermer İnşaat, Ekşioğlu 3F İnşaat, 4K Yapı, Mata Yapı, Ön Yapı, BB Yapı gibi inşaat firmalarıyla çalıştıklarını söyleyen Erkurtoğlu, “Bağdat Caddesi, yaklaşık 10 sene sonra AE Mimarlık'ın hayat verdiği projelerle şekillenmiş olacak.” açıklamalarında bulundu.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

AE Mimarlık Ahmet Erkurtoğlu