inşaat teknolojileri fuarı

Adana'da inşaat teknolojileri fuarı açıldı

Sektörden Haberler Emine Pile 20.02.2015
Adana, inşaat, ısıtma, soğutma, havalandırma, doğalgaz teknolojisi, tesisat ve yalıtım, dekorasyon, tadilat ve yenileme fuarı açıldı.
ESD - Adana Valisi Mustafa Büyük, TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki açılış töreninde, inşaat sektörünün, ekonominin öne çıkan unsuru olduğunu, bu çerçevede fuarın sağlayacağına inandığını belirtti.

Gelişmeyi, büyümeyi, kalkınmayı sağlama açısından sektörlerin başında inşaatın geldiğine dikkati çeken Büyük, şunları söyledi:
"Sektörün içindeki firmalar, kendilerini vitrine çıkartıp takdim etme şansı elde ediyor. Vatandaşımıza neyi isteyeceğini, beklentilerinin ne olduğunu, hangi gelişmeler yaşandığını görme fırsatı veriyor. Şehirlerin gelişmesinde en önemli konumda ve görevde olan belediyelerimiz, sektörün değişimini, gelişmesini izleyerek geleceğe yönelik plan ve program yapma şansı elde ediyor. Fuarın, toplumumuza, gelişmemize, kalkınmamıza katkı sağlamasını, ülke olarak belirlediğimiz 2023 hedeflerine ulaşmada bu sektörün de olumlu katkı sunmasını temenni ediyorum."

Fuarın, Türkiye'de gelişen, değişen inşaat teknolojilerinin, estetik anlayışın, kentsel dönüşüm için yapı müteahhitlerine yeni ufuklar açmasını, belediyeler açısından da şehri yenileme ve güzelleştirme yolunda yeni fırsatlar sunmasını dileyen Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Hüseyin Sözlü, "İnşaatın ekonomimizdeki itici gücü herkes tarafından bilinmekte. Ümit ediyoruz ki ekonomimizin durağan bir dönem yaşadığı bu zamanda Çukurova, ülke ekonomisine katkı koyar. Bir yükselen ivmeyi destekler. Fuar, inşallah ekonomiye katkı koymada biraz daha öne çıkar" dedi.

Sivil toplum kuruluşları temsilcileri 

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atilla Menevşe de inşaat sektörünün gayri safi milli hasıla içindeki yaklaşık yüzde 30 payı bulunduğunu, Türkiye'de istihdamı oluşturan dört ana sektörden birinin inşaat olduğunu söyledi.
Son yıllarda yalnızca belirli standartlara sahip binalar değil, çevre ile dost, sosyal ve toplumsal yaşama daha uygun estetik projelerin hayata geçirildiğini vurgulayan Menevşe, oda olarak bu fuarları, katılımcı kişi ve firmaları desteklediklerini bildirdi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu da Türkiye'de inşaat sektörünün 250 alt sektörüyle ekonomi ve istihdama büyük katkı sağladığını belirtti.

Konuşmaların ardından katılımcılar fuarı gezdi.

Yurtdışından 145 temsilcinin görüşme yapmak üzere ziyaret edeceği 192 firmanın katıldığı fuarı 22 Şubat'a kadar açık kalacak.

AA

Adana fuar inşaat teknolojileri fuarı