metrekare başına satış fiyatları,

Adana, metrekare başına satış fiyatı ile fark attı!

Sektörden Haberler Emine Pile 16.03.2015
Türkiye Kompozit Satılık Konut Fiyat Endeksi’ne göre Şubat ayında Adana fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.
ESD - Mortgage Uzmanı Garanti'nin desteğiyle Reidin.com ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) tarafından hazırlanan emlak endekslerinin 2015 şubat ayı raporu yayımlandı. 

Konutlarda kira artışı, satış değerleri amortisman süreleri gibi detaylı verilerin yer aldığı rapora göre İstanbul konut satış fiyatları ile birinciliği kimseye kaptırmazken, metrekare başına konut satış fiyatlarında durum değişti. 

Şubat ayında Adana'da metrekare başına konut satış fiyatları bir önceki aya göre yüzde 1.53 oranında arttı ve Adana fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu. Bu ili sırayla İstanbul'da yüzde 1.20 ile İstanbul, yüzde 1.14 ile Bursa, yüzde 1.02 ile Antalya ve İzmir, yüzde 0.88 oranı ile Kocaeli, yüzde 0.62 ile de Ankara izledi. 

İstanbul'da kira değerleri yüzde 1.05 oranında arttı!

Fiyatların hızlı bir şekilde arttığı metropol şehir İstanbul'da kira değerleri ise yüzde 1.05 oranında arttı ve İstanbul kiraların en çok yükseldiği şehir oldu. 

Konut kira değerleri açısından diğer illere bakıldığında ise Adana'da yüzde 0.43 oranında, Antalya'da yüzde 0.17 oranında, İzmir'de yüzde 0.67 oranında ve Kocaeli'nde yüzde 0.53 oranında artış yaşanırken Bursa'da yüzde 0.56 oranında ve Ankara'da yüzde 0.51 oranında azalma meydana geldi.    

İkinci el konutlarda bu iller kazandırıyor!

Şubat ayı itibariyle ikinci el konutlardaki amortisman süreleri (Geri Dönüş Süresi) verilerine  bakıldığında Türkiye genelinde bir apartman dairesinin fiyatı 17.9 yıllık (215 ay) kiraya eşit iken, İstanbul'da bu süre 17.7 yıl (212 ay) olarak ölçülmektedir.

Diğer taraftan, bir apartman dairesinin fiyatı İzmir'de 18.7 yılda (225 ay); Ankara'da ise  18.7 yılda (225 ay) geri dönmektedir.

Emine Pile/Emlaktasondakika.com 

metrekare başına satış fiyatları konut satış fiyatları amortisman