ABD'de uzun çok katlı binalar

ABD'de inşaat projeleri hız kesmiyor!

Sektörden Haberler Ayşe Özlem Kuruca 02.09.2015
Türkiye’de kentsel dönüşümün de etkisiyle, inşaat sektörü ekonominin can damarı olarak görülürken, ABD’de de benzer bir durum yaşanıyor.
Marketwatch'ın haberine, inşaatın ABD ekonomisinin ikinci çeyrek verilerinde kilit rol oynayarak, GSYİH'nin yüzde 3.7 gibi güçlü bir şekilde büyümesine yüzde 1.3 oranında katkıda bulunduğu kaydedildi.

IHS Global Insight'tan Amerikalı ekonomist Patrick Newport, “son birkaç yıldır yerinde sayan ekonominin ivme kazanabilmesi için ilk önce bazı kaynaklardan gelen talebin hareketlenmesi gerekiyor. Halen GSYİH'nin yaklaşık yüzde 5'ini oluşturan inşaat sektörü bu kaynaklardan biri olabilir” diyor.

Hükümetin yayımladığı veriler, sektördeki momentumun üçüncü çeyrekte de güçlü olacağına işaret ediyor. Pantheon Macroeconomics'ten baş ekonomist Ian Shepherdson'a göre de, son birkaç aydır genel izlenim inşaat sektörünün ekonominin en güçlü unsuru olduğu yönünde. Nitekim temmuz ayına kadar olan üç aylık dönemde inşaat harcamaları yıllık bazda yüzde 26 gibi çarpıcı bir artış kaydetti.

ABD'de inşaat projelerinin toplam değeri temmuz ayı itibariyle 1.08 trilyon dolarlık bir değere ulaştı.

Fortune Turkey

ABD inşaat sektörü ABD ekonominin lokomotifi