9 BİN 500 TL'YE MAL OLUYOR
Haberler / Sektörden Haberler / 9 BİN 500 TL'YE MAL OLUYOR

9 BİN 500 TL'YE MAL OLUYOR

Sektörden Haberler 13.11.2011 10:43

Ünlü yıldız Jodie Foster’ın başrolünde oynadığı ‘Panik odası’ filmi artık isteyenler için gerçek olabilecek.

Biri inşaat mühendisi olan iki arkadaşın bir yıllık çalışmasının ardından ‘panik odaları' satışa sunuldu.

Yaklaşık 9 bin 500 TL'ye mal olan panik odaları deprem için koruyucu olacak. İsteyenler kullanmadıkları tuvaletlerden, küçük odalarına kadar istedikleri boyutta ‘Panik odasını' evlerine inşaa ettirebilecek.

Boyuta göre fiyat

İnşaat Mühendisi Eren Küçükayvaz ve ortağı Özcan Turan Balıkesir'den satışa çıkardıkları odayla ilgili bilgi verdi. Turan şöyle konuştu:

“Kendimiz imal ediyoruz. Evde istediğiniz bir yeri tahsis edebiliyorsunuz. Kullanılmayan küçük tuvaletlerden seçtiğiniz boş bir odaya kadar istediğiniz ölçülerde panik odası yaptırabiliyorsunuz. Türkiye'nin her yerine gönderebiliyoruz. İstenilen ölçüye göre imal ediyoruz. 1.50x2.30x2.50 metrelik ebatlar için 9 bin 500 TL fiyat koyduk. Ama seçilen yere ve ebatlara göre rakam değişiklik gösterebilir. Arzu edildiği taktirde mevcut bir oda içerisine kullanım bozulmadan da panik odası inşa edilebilecek. Panik odası deprem anında kirişlerin veya masaların altından çok daha güvenli bir yaşam alanı imkanı sağlıyor.”

Oksijen tankı bile var

Panik odasının dış malzemesinin çelik konstrüksiyon dış kafes olduğunu belirten Turan şöyle devam etti: “İçinde ahşap ve yumuşak döşeme kullanıldı. Ayrıca sabit montajlı malzeme dolapları var. Bu dolaplarda gıda, sağlık, su ve hava Üniteleri ve ile akülü aydınlatma sistemi bulunuyor. Zeminde de su ve oksijen tankları var. Aydınlatma sistemi tasarruf modunda 7 gün süreli çalışabiliyor. Erken Uyarı Alarmı ve AKUT telsizlerine SOS sinyali gönderen elektronik bağlantı üniteleri de bulunuyor. Panik odası istenirse ilave edilebilecek opsiyonlarla saldırılardan, hırsızlıktan, yangından korunma ve kasa odası amaçlı olarak da kullanılma imkanına sahip hale getirilebilir.”

Vatan