sinop nükleer santrali

8 milyar dolarlık fırsat!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 30.09.2016
8 Milyar dolarlık iş fırsatı ile Türkiye’nin ikinci nükleer santral projesi Sinop’a yapılıyor.
Sinop'ta yapılacak Türkiye'nin ikinci nükleer santral projesinde yerli sanayiciye 8 milyar dolarlık iş imkanı sağlanacak.

Proje Japon-Fransız ortaklığıyla inşa edilecek. 20 milyar dolarlık santral projesinde yerli sanayicinin payının artırılması hedefleniyor. Bu kapsamda nükleer santralin inşaatında yerli sanayiciye ilk etapta 11 ayrı iş dalında 8 milyar dolarlık imkan sunulacak.

Santralin proje ortağı Japon şirket Mitsubishi Heavy Industries (MHI) ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Sinop'da 11 iş alanı ve bu iş alanlarda yapılacak üretimlerle  yerli sanayicinin nükleer enerji alanında tecrübesinin artırılması hedefleniyor.

Santralin ilk reaktörünün 2023 yılında devreye girmesi planlanıyor. Nükleer santral 4 bin 480 megavat kurulu kapasiteye sahip ve dört reaktörden oluşacak. 

Santral inşaatında faaliyet göstermek isteyen sanayiciler, belirlenen alanlara ilişkin detaylı bilgiye Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Cern Sanayi İrtibat Ofisi ile Enerji Bakanlığı Nükleer Enerji Proje Uygulama Dairesi Başkanlığından ulaşabilecek.

nükleer santral sinop nükleer santrali