3. Havalimanı

3. Havalimanı'nın ilk etabı 2018'de açılacak!

Sektörden Haberler Zeynep Karabağ 30.06.2016
İstanbul 3. Havalimanı'nda ilk etap 2018 yılında devreye girecek. Tamamlandığında dünyanın en büyüğü unvanını da eline geçirecek.
Toplam 1.3 milyon metrekare alan üzerine, 10.2 milyar euro yatırımla inşa edilen ve 200 milyon yolcu kapasitesine sahip İstanbul 3. Havalimanı projesi tamamlandığında dünyanın en büyüğü unvanını da eline geçirecek. Türkiye'yi uçuracak dev projede ilk faz 2018'de tamamlanacak. 

BAĞLANTI YOLLARI 

Yeni Havalimanı, İstanbul'un kuzeyine, şehir merkezine 35 km mesafede, 76,5 milyon m2 (7594 hektar) alan üzerine inşa ediliyor. Havalimanı, Yeni yapılan karayolları, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi ile şehir merkezine bağlanacak. Hızlı tren bağlantısı ile Ankara'ya ve Gayrettepe'den havalimanına yapılması projelendirilen metro bağlantısı sayesinde İstanbul içine ulaşıma avantajlı alternatifler sağlanacak. Anadolu yakası ile de Üç Katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi sayesinde yakınlaşılacak. 

AVRUPA'da deniz üstünde ilk 

22 Mayıs 2015 tarihinde hizmete açılan ve Türkiye'nin prestij yatırımlarından biri olan Ordu-Giresun Havalimanı, Avrupa'nın ilk ve en büyük denize inşa edilen havalimanı olma özelliğini taşıyor. 3.5 yılda inşa edilen havalimanının pist uzunluğu 3 kilometre. 

Havalimanı uzmanı TAV büyüyor

TAV'ın 1997'de İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminal ihalesiyle başlayan yolculuğu büyüyor. Ana faaliyet konusu ve uzmanlık alam havalimanları ve ilgili tesislerin inşaatı olan şirketin Orta Doğu ve Kuzey Afrika Bölgesinde Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Katar, Libya, Gürcistan, Suudi Arabistan olmak üzere önemli yatırımları bulunuyor.

Dünya rekortmeni THY

Ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi THY aynı zamanda dünyanın da en köklü kuruluşları arasında yer alıyor. 20 Mayıs 1933'te kurulan THY günümüzde dünyanın en çok noktaya uçan şirketine dönüştü. Geçen yıl taşıdığı yolcu sayısı 61.2 milyona, uçuş ülkesi 113'e çıktı.

3. Havalimanı Yavuz Sultan Selim Köprüsü Kuzey Marmara Otoyolu Projesi Üç Katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi tav