tahir tellioğlu
Haberler / Sektörden Haberler / 26 Mayıs'ta birçok inşaat çalışanı işsiz kalabilir!

26 Mayıs'ta birçok inşaat çalışanı işsiz kalabilir!

Sektörden Haberler 25.05.2016 13:26

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, maliyeti devlet tarafından karşılanan Mesleki Yeterlilik Belgesi'nde son başvuru tarihinin 26 Mayıs olduğunu söyledi.

Gayrimenkul ve inşaat sektörünü yakından ilgilendiren Ulusal Mesleki yeterlilik Belgesi'nde başvurular yarın sona eriyor. Şu ana kadar yüzde 10'luk başvuru seviyesine gelinen yeterlilik belgesinin maliyeti 700 lira civarında. Ancak devlet, sınavlarda başarılı olan çalışanların ücretini geri ödüyor.

Emlaktasondakika.com olarak görüştüğümüz İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, Mesleki Yeterlilik Belgesi'nin sektör açısından çok önemli olduğunu ve 26 Mayıs itibariyle birçok kişinin işsiz kalabileceğini dile getirdi.

İşte Tahir Tellioğlu'nun dikkat çeken açıklamaları…

Ulusal Yeterlilik Belgesi nedir?

“Türkiye'de 2014 yoğunluklu olmak üzere ciddi iş kazaları meydana geldi. Avrupa Birliği uyum yasası kapsamında hükümet, birçok önlem aldı. 2015 yılı 25 Mayıs'ta bir yıl süreli yeni karar çıktı. Bu kanun gereği 26 Mayıs'a kadar Ulusal Yeterlilik Belgesi almayan inşaat çalışanlarının o tarihten itibaren çalışması yasaklanacak. 26 Mayıs 2016 tarihinden itibaren belgesiz çalışan her işçi için, işveren ek ödeme yapacak. Böyle bir karara kesinlikle ihtiyaç vardı. Sınavlar performans ve uygulamalı olarak ikiye ayrılıyor. İki sınavda da iş güvenliği sınavları ayrı gerçekleştiriliyor. Bu belgeyi kazanan ustalar, dünyanın her ülkesinde çalışabilecek. Bu projeyle AB standartlarına kavuşma hedefleniyor”

Belgeyi almak için nereye başvurmak gerekiyor?

“Mesleki yeterlilik kurumundan, inşaat alanında sınav yapma yetkisi olan kurumlara başvuru yapılabiliyor. Bazı ustalar bu belgeyi aldık diyor ama çoğu yetkisiz kurumlardan aldığı için geçersiz sayılıyor”

Mesleki Yeterlilik Belgesi'ne başvurular ne durumda?

“Şu anda çok düşük seviyedeyiz. Çalışanları baz aldığımızda yüzde 10 seviyesine gelmedik. Türkiye'de bu kanunun çıkmasıyla birlikte bir kamu spotu oluşması lazımdı. Ancak bu durum iyi anlatılamadı. Biz ne kadar anlatsak da vatandaş, resmi bilgilendirmeleri daha çok dikkate alıyor. 26 Mayıs itibariyle yaptırımlar başlayacak”

Mesleki Yeterlilik Belgesi'nin maliyeti ne kadar?

“Yaklaşık 700 liralık bir maliyet söz konusu. Ortalama 680-780 arasında değişiyor. Ancak devlet, başarılı olan kişilere geri ödüyor. Başarısız olan çalışanlar ise kendisi ödemiş oluyor. Çünkü devlet, gerçek ustaysan sınava gir, değilsen eğitim al diyor”

Müteahhitlik sektörü ne durumda?

“İstihdam ve ekonomiye büyük katkılar sağlayan bir sektörden bahsediyoruz. 330 bine yakın müteahhit sayımız var. Müteahhitlik Hizmet Yasası çıkmalı, çürük ve sağlam müteahhitlerin ayrıştırılması lazım. Kaliteli bir müteahhitlik sektörüyle yurtdışında sürdürülebilir bir hal almamız gerekiyor”      

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com