Levent 199
Haberler / Ofis / Levent 199 ofis projesi sertifikaları ZORLUyor!

Levent 199 ofis projesi sertifikaları ZORLUyor!

Ofis 26.02.2015 14:24

Zorlu Gayrimenkul'un Levent 199 ofis projesi, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGBC) tarafından verilen ‘LEED Gold’ sertifikası almaya hak kazandı.

İstanbul'da A+ ofis ihtiyacını karşılamak üzere şehrin en iyi lokasyonlarından biri olan Büyükdere Caddesi üzerinde hayata geçen proje, günümüz ofis kavramında standartları en üst seviyeye çıkarıyor.

Zorlu Gayrimenkul'ün Zorlu Center'dan sonra ikinci projesi olarak, 280 milyon dolar yatırım bedeli ile hayata geçen A+ ofis projesi Levent 199, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi ( USGBC ) tarafından verilen “LEED Gold” sertifikasını aldı.

Sahip olduğu yüksek standartlarla bölgenin gelişimine yön verecek niteliklere sahip Levent 199, bu ödülle birlikte kendisinden sonraki yapılanmalar için de çıtayı yükseltecek kriterleri belirlemiş oldu.

İçerisindeki elektrikli otomobil parkı, bisiklet parkı ve toplam 10 bin metrekare yeşil alanıyla da çevre dostu bir bina olan Levent 199, LEED Core and Shell, yeni inşaat kategorisinde 74 puan alarak “GOLD / Altın” seviyesinde sertifika almaya hak kazandı.

LEED sertifikasyon sistemi nedir?

1998 yılında ortaya çıkan ve çevre dostu bina sertifikasyon sistemi olan LEED ( Leadership in Energy and Environmental Design ) Amerikan Yeşil Binalar Konseyi ( USGBC ) tarafından geliştirildi. LEED kapsamında projelerde; toplu taşımanın ve alternatif ulaşım sistemlerinin özendirilmesi, su tasarrufu ve suyun verimli kullanılması, tasarımın ve sistem seçiminin enerji verimliliğinin arttırılması yönünde yapılması, iç hava kalitesinin arttırılması ve kontrolü, insan sağlığına zararlı uçucu maddeler ile sigara dumanının engellenmesi ve iç ortamdan uzaklaştırılması, gün ışığından asgari düzeyde faydalanma gibi konular değerlendirilerek puanlanıyor.