istanbul ofis piyasası

İstanbul’da MİA dışında bu bölgeler uçuşta!

Ofis Uğurcan Tokay 09.06.2015
İstanbul'da ofis piyasası hareketlenmeye devam ediyor. Metroya yakın olan projeler büyük bir avantaja sahipken yeni gelişen bölgeler dikkat çekiyor.
İstanbul'da merkezi iş alanı olarak bilinen Büyükdere Caddesi, Mecidiyeköy, Levent bölgelerinin yanı sıra MİA dışı alanlar da hızla gelişiyor. Özellikle Avrupa ve Asya Yakası'nda kalan birçok semt, yeni iş alanları olarak ön plana çıkmaya başladı.

İstanbul'da MİA bilindiği gibi

İstanbul'da herkes tarafından kabul gören merkezi iş alanı Barbaros Bulvarı'ndan başlayarak Büyükdere Caddesi boyunca devam edip Maslak'ta son bulmakta. Bu alan içerisinde Levent, Etiler, Maslak, Zincirlikuyu-Esentepe-Gayrettepe ve Beşiktaş yer alıyor.

MİA dışındaki alanlara ilgi artıyor

Merkezi iş alanı dışında kalan ofis bölgeleri ise Avrupa Yakası'nda Taksim-Nişantaşı, Şişli-Fulya-Otim ve Havaalanı bölgelerinden oluşuyor. MİA dışı Asya bölgelerinde bakıldığında ise Kozyatağı, Altunizade, Kavacık ve Ümraniye semtleri ön plana çıkıyor.

İki yaka hızla gelişiyor

Gelişmekte olan merkezi iş alanı bölgeleri incelendiğinde ise Avrupa Yakası'nda Kağıthane, Bomonti ve Piyalepaşa bölgeleri öne çıkarken Asya Yakası'nda Kartal, Maltepe ve Batı Ataşehir lokasyonları tüm hızıyla gelişiyor.

Levent ofis kirasında rekor kırdı

2015 yılının ilk çeyreğinde en yüksek kira talep edilen bölge Levent oldu. İşin merkezi olarak bilinen Levent lokasyonunda ofislerin metrekare kira bedeli 50 dolar seviyelerinde seyrediyor. 

İstanbul'daki ofis doluluk oranları nasıl?

2015 yılının ilk çeyreğine bakıldığında MİA sınırlarındaki A sınıfı ofis binalarının boşluk oranı yüzde 20,9 oldu. B sınıfı ofis bloklarında ise bu rakam yüzde 8,5 olarak belirlendi. Genel ortalamaya bakıldığında merkezi iş alanı sınırlarında kalan A sınıfı ofis binalarında ortalama metrekare kira bedeli 31,8 dolar şeklinde açıklandı. Aynı rakam B sınıfı ofislerde 16,5 dolar şeklinde seyretti.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

istanbul mia alanları istanbul merkezi iş alanları istanbul ofis piyasası istanbul ofis kiraları