EY Türkiye

EY Türkiye artık geleceğin ofisinde!

Ofis 16.10.2014 11:15

EY Türkiye, müşteri portföyü ve çalışan sayısındaki artışla birlikte merkez ofisini yeni inşa edilen Orjin Maslak Plaza’ya taşıdı

EY Türkiye'nin yeni ofisinin en büyük özelliği ise sürdürülebilir yüksek çevre dostu performansı ile ‘LEED Sertifikası'na sahip olması. EY Türkiye, yeni ofisle birlikte çalışma düzeninde de değişikliğe gidiyor.

Hizmet verdiği tüm alanlarda büyüme başarısı gösteren, yeni mezunlarla birlikte istihdam rakamını ise 1.300'lere çıkaran denetim ve danışmanlık şirketi EY Türkiye, büyüme hedefleri doğrultusunda merkez ofisini Orjin Maslak Plaza'ya taşıdı. Bu değişimle birlikte EY Türkiye, çalışma düzeninde de değişime giderek, iş ve kültür atmosferini yansıtan çalışma biçimlerine destek verecek ve esnek çalışma alanları oluşturacak şekilde –“Workplace of the Future - Geleceğin Çalışma Ortamı -” uygulamasını hayata geçiriyor. 

Toplamda 11.000 metrekare alana sahip EY Türkiye'nin yeni ofisinin tasarımı, “Geleceğin Çalışma Ortamı - Workplace of the Future”  konseptine sadık kalınacak şekilde birçok başarılı projeye imza atan K Mimarlık tarafından gerçekleştirildi.

Enerji tasarrufu ve verimlilik ön planda

Orjin Plaza'da 5 kata sahip olan EY Türkiye ofisinde aydınlatma sistemi çalışma saatleriyle uyumlu olarak otomasyona bağlı ve her masanın üstünde ayrı bir aydınlatma ünitesi bulunuyor. Aydınlatma üniteleri güneşin aydınlatma seviyesine göre azalıp artabiliyor ve ofis içindeki hava sıcaklığı da otomasyon sistemine bağlı olarak otomatik ayarlanıyor. Clean Desk Policy kapsamında hiçbir masanın altında çöp kutusu bulunmayan ofiste, çöpler her katta bulunan Recycling Point'lerdeki evsel atık, cam, plastik ve kağıt/karton için ayrılmış kutulara atılıyor. Ofis içerisinde ayrıca çalışanların rahatça çalışmaları ve mola vermeleri için bir kafeterya ve EY'a özel bir teras bulunmasının yanı sıra, her katta ayrı sağlık odaları, teknoloji yoğun huddle romlar, rahat koltuklarla döşenmiş çalışma alanları, video konferans odaları, smart boardlar vasıtasıyla yurtdışı ile interaktif çalışmaya imkan veren Cube ve Just in Time'lar (anlık çalışma odaları) gibi her tür farklı ihtiyaca cevap verecek alanlar da mevcut.  

EY'nin küresel ölçekteki iç mekan kullanım şemalarını EY Türkiye'nin yeni ofis tasarımında en iyi şekilde uyguladıklarını belirten K Mimarlık yöneticisi mimar Timur Kayserilioğlu, “Ofisin her bölümü verimliliği ve tasarrufu ön planda tutacak şekilde tasarlandı. Birçok ofis tasarımın aksine, cam kenarları odalar yerine ortak çalışma alanlarına ayrıldı. Teknoloji en üst seviyede kullanıldı. Kat ortasındaki çekirdek olarak adlandırılan asansör bölümü özel bir desen ve sistemle kaplanarak içinde kişisel eşya dolapları, kompakt arşiv sistemi, geri dönüşüm kutuları, yangın dolapları ve bazı havalandırma ekipmanları ile donatıldı. Açık ofis alanları, gerek altyapı gerekse aydınlatma açısından maksimum esneklik elde edilerek tasarlandı. Kullanılan tüm malzemeler çevre dostu ürünlerden seçildi.” dedi.

Tamamı açık ofis 

Yeni ofislerinin daha esnek ve verimli çalışmaya imkan sağlayan tüm özellikleri bir arada sunduğunu ifade eden EY Türkiye Ülke Başkanı Mustafa Çamlıca, uygulamanın temelinde müşterilerine sundukları hizmet kalitesini sürdürülebilir kılma ve çalışma ortamının daha efektif bir anlayışla kullanılmasının yattığını vurguluyor.
Çamlıca, “Bu uygulama ile birlikte her gün aynı masada çalışma gibi rutin bir çalışma ortamından ziyade, tüm çalışanlarımız şirket içerisinde o günkü çalışma ihtiyaçlarına uygun şekilde serbestçe tamamen açık olan bir çalışma ortamına sahip olacaklar. Çalışanlarımız daha iyi bir ekip çalışması içerisinde bulunacağı gibi, birbirleriyle daha güçlü bağlar geliştirecekler” dedi.

Yeni uygulama ile birlikte yeni ofislerinde birçok çevreci uygulamayı da hayata geçirdiklerinden bahseden Çamlıca, bu amaçla ofisin farklı noktalarına geri dönüşüm noktaları, enerji tasarrufu sağlayan aydınlatma sistemi ve sağlıklı yaşam odaları inşa ettiklerinin altını çizdi. 

Türkiye'nin de içinde yer aldığı global bir değişim

Yeni ofislerinin teknolojinin en son trendlerinden yararlanılarak yarının iş gücü gereksinimlerini karşılamaya yönelik olarak tasarlandığına dikkat çeken Çamlıca, “Global düzeyde tüm EY ofislerinde “Geleceğin Çalışma Ortamı - Workplace of the Future” konseptine geçiyoruz. Türkiye de öncü ülkelerden biri” diye konuştu. 
Yeni binalarının sürdürülebilir yüksek çevre dostu performansı ile ‘LEED Gold Sertifikası'na sahip olduğuna değinen Çamlıca, “Ayrıca EY Türkiye olarak biz de bu sertifikayı kendi ofis alanımız için almak için başvuruda bulunduk. Değerlendirme sürecinin ardından EY Türkiye İstanbul Ofisi olarak kendi sertifikamıza da sahip olacağız” dedi.