Silestone Enstitüsü
Haberler / Mutfak Tekstili / Mutfaktaki dikey bahçeler geleceğin trendi olacak

Mutfaktaki dikey bahçeler geleceğin trendi olacak

Mutfak Tekstili 16.09.2020 14:55

Silestone Enstitüsü'nden mutfakta kurulacak dikey bahçelerle boş alanları çok işlevli noktalara çevirebilecek.

Şehirleşmenin ve yapılaşmanın artmasıyla birlikte alanlar daha değerli bir hale geliyor. Bu artışla birlikte her geçen gün evlerin metrekareleri küçülebiliyor. Daha değerli hale gelen alanlar küçük metrekarelerden en iyi şekilde faydalanmayı gerektiriyor. Silestone Enstitüsü uzmanları, mutfaklara kurulacak dikey bahçelerle boş alanları çok işlevli noktalara çevirebilir, evinizde eşsiz bir dekorasyona sahip olabilir ve aynı zamanda az da olsa ihtiyacınız olan ürünleri yetiştirebilirsiniz diyor.Günümüz mimarisi küçük alanlardan en büyük faydayı sağlamayı amaçlıyor. Birçok alanda dikey mimarinin etkileri olduğunu belirten Silestone Enstitüsü uzmanları, evlerin mutfaklarına dikey bahçeler kurup tasarımıyla farklı bir dekorasyon trend iyakalayabileceğinizi belirtiyor. İşte mutfaklarını dikey bahçeye çevirmek isteyenlere birbirinden değerli öneriler:

Dikey alanlardan yararlanın

Mutfağınızda dikey bir şehir bahçesi kurabileceğiniz boş bir alan mutlaka vardır. Bu alanları çok iyi değerlendirin. Bu alanlar sadece güzel bir görüntü vermekle kalmayacak, aynı zamanda temel aromatik bitkilerinizi yetiştirmenize de imkan tanıyacak.

Dekoratif bir bitki yetiştirme masası edinin 

Bitki yetiştirme masaları bir hobi, dekorasyon ve tasarruf yöntemi olarak yavaş yavaş evlere dahil oluyor. Bu masalarla güneş ışığı ihtiyacı olmayan şehir bahçelerine sahip olmak mümkün. Önerimiz, bu masayı çok fazla doğal ışığın olduğu bir noktaya yerleştirmeniz. Böylece daha fazla enerji tasarrufu sağlarsınız. Tasarrufun yanı sıra bitkileriniz güneş ışığında daha hızlı büyüyecektir.

Pencerenizde veya tezgahınızda doğaçlama bir bahçe yapın

Mutfaktaki bir pencerenin yanına, bir raf ekleyerek küçük bir bahçe edinebilirsiniz. Bu sayede daha fazla ışık alan tezgahın kapladığı geniş alanlardan da yararlanabilir, birbirinden renkli bitkilerle mutfağınıza eşsiz bir dokunuş katabilirsiniz. Aynı zamanda zengin ve sağlıklı yemekleri tatlandırmak için de kullanılabilecek aromatik bitkilerinizi küçük saksılarda yetiştirebilirsiniz.  

Küçük çeşitler yetiştirin

Bitkilerinin birçok çeşidi bulunuyor. Ancak size önerimiz mutfağınızda çok fazla yer kaplamaması için olabildiğince küçük bitkileri yetiştirmeniz olacak. 

Mutfakta bitki yetiştirmek daha sağlıklı diyetlere yardımcı olur

Mutfaktaki alanları üretimde değerlendirmek, daha sağlıklı bir diyete katkı anlamı da taşır. Öz tüketimi teşvik eder ve doğal kaynakların doğru kullanımı konusunda farkındalık sağlar. Karbon emisyonlarının azaltılmasına da olumlu katkıları olan dikey bahçelerin, ortam sıcaklığını düşürdüğü de bilinir. Daha dengeli, ferah ve hoş bir ortam arayanlar için mükemmel bir çözüm de sunan bahçeler, bizi güneşin ultraviyole ışınlarından da korur. Tüm bu saydığımız faydaların yanı sıra dikey bahçeler, elektrik giderlerini ve dış gürültüyü azaltır ayrıca havayı temizleyerek oksijen kalitesini iyileştirir.