Eyüp Sultan Camii’ne üç boyutlu ve lazerli rölöve yapılıyor!

Eyüp Sultan Camii’ne üç boyutlu ve lazerli rölöve yapılıyor!

Mimarlık 27.10.2012 20:04

Tarihi, kültürü ve dini misyonuyla İstanbul’un en önemli ilçelerinden olan, Mekke, Medine ve Kudüs’ten sonra İslam coğrafyasında en fazla ziyaretçi akınına uğrayan Eyüp Sultan Camii, rölöve çalışmaları tamamlanıyor. Projeyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Bimtaş adlı şirket yürütüyor

Tarihi, kültürü ve dini misyonuyla İstanbul'un en önemli ilçelerinden olan, Mekke, Medine ve Kudüs'ten sonra İslam coğrafyasında en fazla ziyaretçi akınına uğrayan  Eyüp Sultan Camii, rölöve çalışmaları tamamlanıyor. Projeyi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Bimtaş adlı şirket  yürütüyor.

Eyüp'ün yüzyıllardan bu yana Eyüp Sultan Hazretleri'nin manevi iklimi altında huzurun, mutluluğun ve ibadetin merkezi olduğunu vurgulayan Başkan İsmail Kavuncu, “Sadece ülkemiz için değil tüm İslam alemi için son derece önemli olan Eyüp Sultan'ı, türbesiyle camisiyle, meydanıyla ve çevresindeki tarihi, kültürel eserleriyle muhteşem bir silüete kavuşturuyoruz… Peygamberimizin mihmandarı Eyüp El Ensari Hazretleri'nin medfun olduğu İlçemizi ziyaret eden konuklarımızın, ibadetlerini gerçekleştirirken sıkıntı yaşamaması için gereken tüm çalışmalar yapıldı” dedi.
 
Eyüp Sultan Meydanı'nın seccade boyutunda beyaz Uşak mermerleriyle kaplandığını, ahşap satış noktalarının yenilendiğini, engelli vatandaşlara uygun çalışmalar yapıldığını ifade eden Başkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Ramazanda, kandillerde ve Cuma günleri binlerce kişinin ziyaret ettiği Eyüp Sultan'daki çalışmalarımız 3 yıldır devam ediyor. Meydan artık pırıl pırıl, zeminleri yenilendi, Cami avlusu, Meydan Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri özel halılarla kaplatıyor, her gün sabunlu sularla yıkanıyor,  gülsuları  serpiliyor… Gelen konuklarımız artık hiçbir sıkıntı çekmeden ibadetlerini rahat bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Meydandaki Fahri Korutürk Caddemizi de tamamen yeniledik. Eyüp'ümüz çok güzel bir meydana kavuştu. Kentlerdeki gelişmişliğin , medeniyetin aynasıdır meydanlar. Eyüp Sultan meydanı da bunun en güzel örneklerinden biri oldu.  Türbe restorasyonu yakında bitecek. Eyüp Sultan Camii rölövesi de Büyükşehir Belediyemize bağlı Bimtaş şirketi tarafından yapılıyor. Bimtaş, rölöveyi lazer tarama yöntemiyle hazırlıyor… Bir yapının yıkılması durumunda aslına uygun olarak yeniden yapılmasını sağlayan rölöve çıkarılırken fotogrametri ve lazer tarama yöntemleri kullanılıyor… Eyüp Sultan Camii rölövesinin yüzde 90'ı hazırlandı… İnşallah Türbe restorasyonumuzdan sonra Camimiz de restore edilecek. Hayırsever vatandaşlarımız bu konuda gereken tüm desteği göstereceklerini sürekli iletiyorlar. Bu da bizim için büyük mutluluk.”