Dünya Mimarlık Festivali’nde Türkiye’den 22 proje 24 kategoride finalde yarışacak!

Dünya Mimarlık Festivali’nde Türkiye’den 22 proje 24 kategoride finalde yarışacak!

Mimarlık 21.07.2012 10:02

Mimar Emre Arolat, Singapur’da düzenlenecek Dünya Mimarlık Festivali’nde 5 projeyle 6 kategoride finale kaldı. Arolat daha önce Antakya Müze Otel ve Sancaklar Camii projeleriyle ödül almıştı

 

Emre Arolat Architects (EAA), Singapur'da düzenlenecek olan World Architectural Festival'de (Dünya Mimarlık Festivali) 6 kategoride birden finalde yer alacak. EAA tarafından tasarlanan Yalıkavak Marina, Le Meridien Etiler Oteli ve Çubuklu Vadi Konutları, ‘Uygulanmış Yapılar' kategorisinde; Yalıkavak'taki Varyap Bodrum Evleri ve Kayseri'deki Abdullah Gül Üniversitesi Kent Kampüsü projeleri ise ‘Geleceğin Projeleri' kategorisinde finale kaldı. EAA, festivalde gerçekleştirilecek sunumlarla 5 projesini 6 farklı kategoride jüri üyelerinin değerlendirmelerine sunacak.
 
Türkiye'den 22 proje var
Dünya mimarlığının nabzını tutan etkinlikte, Türkiye'den 22 proje 24 kategoride finale kaldı. Jüri üyelerinin değerlendirmesi sonucunda toplamda 33 farklı kategorinin birincisi olan projeler, ‘The World Building of The Year 2012' ve ‘Future Project of the Year 2012' ünvanlarına erişebilmek için yarışacaklar. Ödüller, 5 Ekim Cuma günü Singapur'da yapılacak törende açıklanacak.
 
Emre Arolat Architects, geçtiğimiz senelerde toplam 12 proje ile finale kalmış ve 2011 senesinde Antakya Müze Otel ve Sancaklar Cami projeleri ile ‘Highly Recommended' (hararetle tavsiye) ödülüne layık görülmüştü.
Emre Arolat, bu sene festivale aynı zamanda jüri üyesi ve panel konuşmacısı olarak da katılıyor. Festival, dünyanın dört bir yanından binlerce mimarın biraraya geldiği ve projelerin farklı kategorilerde yarıştığı, önemli mimarlık etkinliklerinden biri olarak biliniyor.
 
Ağa Han ödülünü aldı
2010 yılında İpekyol Tekstil Fabrikası tasarımıyla Aga Khan (Ağa Han) Mimarlık Ödülü'nü kazanan Emre Arolat, meslek hayatında birçok ödüle sahip oldu.
 
Arolat, 2005'te Minicity Maket Parkı için Avrupa Birliği Ödülü, 2006'da Dalaman Uluslararası Havalanı projesiyle Architectural Review Awards for Emerging Architecture ödülünü aldı.
 
 2008'de Zorlu Center Master Plan'ıyla Cityscape Dubai Special Award'ı kazanan Arolat, 2009'da Tekfen Kağıthane Ofisleri ve Milas Golf Oteli projeleriyle MIPIM AR Future Project Awards ödüllerini aldı.
 
Projeleriyle Europe and African Property Awards ödüllerini alan Arolat, 2010'da International Architecture Awards, European Property Awards ve Cityscape Dubai Awards, 2011'de MIPIM AR Future Project Awards, Green Good Design Awards gibi ödüllerini kazandı.
Milliyet