Beşiktaş Balık Pazarı Museum of Architecture & Design / The International Architecture Awards 2012'den ödül aldı!
Haberler / Mimarlık / Beşiktaş Balık Pazarı Museum of Architecture & Design / The International Architecture Awards 2012'den ödül aldı!

Beşiktaş Balık Pazarı Museum of Architecture & Design / The International Architecture Awards 2012'den ödül aldı!

Mimarlık 26.11.2012 08:15

Tasarım ve uygulaması Mimar Gökhan Avcıoğlu ve GAD Architecture tarafından yapılan Beşiktaş Balık Pazarı Projesi, uluslararası alanda çok önemli bir ödül kazandı

 

Mimarlık alanında dünyanın en saygın ödül organizasyonlarından biri olan The Chicago Athenaeum: Museum of Architecture & Design / The International Architecture Awards 2012 kapsamında bu yıl ödüllendirilen projeler arasında Beşiktaş Balık Pazarı da yer aldı. Bu yıl Norveç'in başkenti Oslo'da gerçekleştirilen organizasyonda 28 ülkeden 81 proje ödüllendirildi.
 
Beşiktaş Balık Pazarı ve ödül kazanan diğer projeler 30 Kasım'a kadar ITU Taşkışla Sinan Holü'nde sergilenecekler. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında açılan sergi daha sonra Avrupa'nın farklı ülkelerini ziyaret edecek.
 
Prestijli ve seçkin yapılara, en modern teknolojiyle yapılan binalara verilen Uluslararası Mimarlık Ödülleri, peyzaj mimari ve şehir planlama alanında dünya çapındaki şirketlerden rekor sayıda başvuru alıyor. Seçilen projeler, günlük yaşam çerçevesinin ötesine geçen yeni tasarım yaklaşımları geliştirirken, aynı zamanda çevre, sosyal yapı, yaşam kalitesi ve sürdürülebilirlik konularına da yaratıcı çözümler getiriyor.
 
Beşiktaş Balık Pazarı dev tasarımıyla dikkat çekiyor
 
Beşiktaş Balık Pazarı, esnafın ve Beşiktaş kentlilerinin talebi ve Beşiktaş Belediyesi'nin inisiyatifi ile eski pazar ve çevresini yeniden canlandırmak ve düzenlemek amacıyla tasarlandı.
 
Beşiktaş Balık Pazarı, sokak seviyesinde bulunan çelikten yapılmış dev tasarımıyla dikkat çekiyor. Bina içinde kolon kullanma zorunluluğunu ortadan kaldıran bu şekil sayesinde hem geniş bir alan elde edilmiş oluyor hem de bölge halkının pazarı güzelleştirme çabalarına destek sağlanıyor.
 
Dünya