yesil_gyo_borc_kap_iflas_batti
Haberler / Konut Projeleri / Yeşil GYO, yarım kalan projelerini tamamlayacak!

Yeşil GYO, yarım kalan projelerini tamamlayacak!

Konut Projeleri 27.04.2021 10:08

Yeşil GYO, 396 milyon liralık inşaat kredisi borç ödemesini tamamladı. Şirket, 4 projesini tamamlayıp hak sahiplerine teslim edecek.

Bir dönem gayrimenkul sektöründe adından sıkça söz ettiren ancak son yıllarda yaşadığı maddi sıkıntılar nedeniyle projelerini tamamlayamayan Yeşil GYO'dan yeni bir hamle geldi. Şirket, bankaya olan 396 milyon liralık inşaat kredisi borcunu kapattı. Bununla birlikte 402 milyon liralık yeni kredi anlaşması yapan Yeşil GYO, Innovia 4, Innovia Arifiye, Elexia Levent ve Elexia Tuzla projelerini tamamlayacak. Konuyla ilgili Yeşil GYO'nun açıklaması şöyle;

Şirketimiz Yeşil GYO projelerinin ana finansörü olan ve en yüksek kredi riskimiz bulunan Banka ile Şirketimizin kredi borçlarının tasfiyesi, İnnovia 4, İnnovia Arifiye, Elexia Tuzla Projelerinin tamamlanmasına yönelik yeni finansman sağlanması ve garantör olması hususlarında anlaşmaya varılarak 15.01.2021 tarihli Protokol'ün (Esas Protokol) imzalandığını Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) duyurmuştuk.

İşbu Esas Protokol kapsamında:

1.  Şirketimiz Yeşil GYO'nun Finansör Banka'ya 396 milyon TL tutarında İnşaat Kredisi Anapara borcu ödenmiştir.

2.   Projelerin tamamlanmasına yönelik yeni finansman için Finansör Banka lehine ilave 402  milyon TL ipotek verilmiştir.

3. Finansör Banka garantörlüğünde satılan Elexia Levent projesindeki konutların inşaatı hızla devam etmektedir. Daire teslimlerine Temmuz 2021 tarihinde başlanılacak ve Finansör Banka'nın bu projedeki     garantör riski kapanacaktır.

4. İnnovia 4 Projesi inşaat imalat çalışmalarına başlanmıştır. Kat irtifakı kurulumu için arsa sahiplerinden vekâlet toplanması süreci devam etmektedir. Kat irtifakının kurulumuna müteakiben Finansör Banka'nın desteği ve kontrolüyle blokların kalan inşaat imalatları başlayacak ve 12-18 ay içinde hak sahiplerine daireleri teslim edilecektir. Projeden taşınmaz alacak müşterilere Finansör Banka garantörlüğünde ve piyasadan uygun faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sunulacaktır.

5.  İnnovia Arifiye Projesi inşaatının tüm fizibilite ve teknik çalışmaları finansör banka ve Yeşil GYO  ekiplerince tamamlanmış durumdadır. Finansör Banka'nın desteği ve kontrolüyle 31.05.2021 tarihine kadar inşaat çalışmalarına başlanacak olup proje inşaatının 9 ay içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Projeden taşınmaz alacak müşterilere Finansör Banka garantörlüğünde ve piyasadan uygun faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sunulacaktır.

6.  Elexia Tuzla Projesi inşaatının tüm fizibilite ve teknik çalışmaları finansör banka ve Yeşil GYO ekiplerince tamamlanmış durumdadır. Finansör Banka'nın desteği ve kontrolüyle 17.05.2021 tarihine kadar inşaat çalışmalarına başlanacak olup proje inşaatının 9 ay içerisinde tamamlanması planlanmaktadır. Projeden taşınmaz alacak müşterilere Finansör Banka garantörlüğünde ve piyasadan uygun faiz oranları ile kredi kullanma imkanı sunulacaktır..

7.     Projelerimizden daire alan ve dava açan müşteriler ile sulh olunarak yapılacak anlaşma  kapsamında müşterilerimizin daireleri kendilerine teslim edilecektir. 

Yeşil GYO ve Finansör Banka arasında 15.01.2021 tarihinde imza altına alınmış olan Esas Protokol, müşterilerimiz, arsa malikleri ve Şirketimiz adına büyük bir fırsat ve önem arz etmektedir. Yeşil GYO olarak bu hususta üzerimize düşen sorumluluğun bilincinde olarak hızla hareket etmekteyiz.

Sizlerin daha fazla zaman kaybı ve mağduriyet yaşamadan dairelerinizin teslim edilmesi için tüm imkân ve olanaklarımızı ortaya koyduğumuzu bilmenizi isteriz. Bu sürecin sonuca varması adına göstermiş olduğunuz destek ve sabır için minnettarız.