Sarphan Finans Park / Sarp Group

Sarp Group firmasının Sarphan Finans Park projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
Sarphan Finans Park

Yeni Sarp İnşaat iflas erteleme istedi

Konut Projeleri Emine Pile 05.03.2016
İstanbul Ataşehir’de bulunan Sarphan Finans Park’ı inşa eden Yeni Sarp İnşaat iflas erteleme istedi.
İstanbul Finans Merkezi planı kapsamında inşa edilen projelerden Sarphan Finans Park, TOKİ iştiraki Emlak Konut GYO işbirliği yapılıyor. Yapılan ihale sonrası projeyi üstlenen firma Yeni Sarp İnşaat Madeni Yağlar Petrol Ürünleri Turizm İthalat İhracat Tic. ve San. limited şirketi (Yeni Sarp İnşaat) oldu.

Şirket bir süreden beri darboğaz içindeydi. Yaşanan sıkıntılar giderilemeyince iflas erteleme gündeme geldi. İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'ne başvuran şirket avukatları, şirketin borca batık olduğunu, tedbir kararı verilmesi halinde şirket faaliyetlerinin devam ettirilebileceği kaydedildi.

ÜÇ KİŞİLİK HEYET ATANDI

Mahkeme yaptığı ön inceleme sonrası kararını verdi. Mahkeme şirket için tedbir kararı verdi. Bu kararla birlikte, şirket alacaklılara karşı korumaya alınmış oldu. Mahkeme şirket denetim kayyumu da atadı. Kayyum olarak atanan isimler: Emine Leyla Kıyat, Metin İnce ve Salih Çakmak.

KAYYUM ONAYINA TABİ

Şirket yönetim kurulunun alacağı her karar bundan böyle kayyum onayına tabi olacak. Şirketin açtığı davanın ilk duruşması ise 11 Mayıs günü yapılacak. Hazırlanan değerleme raporlarına göre tamamlanması halinde 700 milyon liralık değerinde olacak olan projede 833 bağımsız bölüm bulunuyor.

KARARLA DAHA DAHAT KONUMA GELDİK

Yeni Sarp İnşaat'ın sahibi Alaaddin Akar, tedbir kararına ilişkin “Bizim projemiz yüzde 95 bitmiş durumda. Bir blokta işler tamamlandı. Diğer iki blokta da bir takım ince işler var. Bu kararla birlikte biz şirket olarak daha rahat bir konuma geldik. Şimdi tek amacımız projemizi bitirip hak sahiplerine teslim etmek. Projenin her aşamasında büyük bir titizlik gösterdik. Ve ortaya da kaliteli bir proje çıktı. Ekonomide yaşanan gelişmeler mali dengemizi bozdu. Nihayetinde ekonomideki gerginlik satışları etkiliyor. Ancak, bu karala birlikte hiçbir sıkıntımız kalmadı” dedi.

Akar, 833 bağımsız bölümün bulunduğu projenin yüzde 75'inin satıldığını söyledi. Akar, projede yer alanların yüzde 10'unu yabancıların oluşturduğunu söyledi. Akar'ın verdiği bilgiye göre, projede yer alan gayrimenkullerin fiyatı 800 bin ile 1 milyon liradan başlıyor.

KARDEŞLER DAVALIK OLDU

Bir dönem Türkiye'nin en önde gelen inşaat şirketleri arasında yer alan KC Grup'un sahipleri Hızır ve Selahattin Demir, kendilerinin Sarphan Finans Park'ı inşa eden Yeni Sarp İnşaat'ın eski ortağı olduklarını mahkemeye bildirmişlerdi.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, KC Grup ve Yeni Sarp'ın yöneticilerinin de aralarında bulunduğu kişiler hakkında soruşturma yürütüyor. Soruşturma, ‘hileli iflas' ve ‘dolandırıcılık' suçlamasını içeriyor. Soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporlarında, KC ‘den Yeni Sarp'a ‘hileli mal aktarımı'nın olduğu belirtilmişti.

MECLİS GÜNDEMİNE DE GELDİ

KC Grup'un TOKİ'yi dolandırdığı iddialara Meclis gündemine de gelmişti. CHP İstanbul Milletvekil Aykut Erdoğdu'nun gündeme getirdiği konuya ilişkin dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar "Evet biz orada  TOKİ olarak dolandırıldık ama şu anda onları mahkemeye verdik" demişti,

Sarphan Finans Park TOKİ Konut GYO Yeni Sarp İnşaat Alaaddin Akar