Vadi İstanbul, Evyap arazisi üzerinde yükselecek! İşte fiyatlar!
Haberler / Konut Projeleri / Vadi İstanbul, Evyap arazisi üzerinde yükselecek! İşte fiyatlar!

Vadi İstanbul, Evyap arazisi üzerinde yükselecek! İşte fiyatlar!

Konut Projeleri 07.12.2012 08:06

Artaş, Aydınlı ve Keleşoğlu İnşaat ortaklığı, Evyap’ın Ayazağa’daki 40 yıllık fabrikasının yerine 2 milyar dolar yatırımla Türkiye’nin en büyük projelerinden birini gerçekleştiriyor

 

Artaş, Aydınlı ve Keleşoğlu İnşaat ortaklığı, Evyap'ın Ayazağa'daki 40 yıllık fabrikasının yerine 2 milyar dolar yatırımla Türkiye'nin en büyük projelerinden birini gerçekleştiriyor

İstanbul Ayazağa'da 1.9 milyon metrekarelik alanın dönüşüm bölgesi ilan edilmesiyle birlikte Türkiye'nin en büyük projelerinden biri olan Vadistanbul projesi de başladı. Artaş Grup, Aydınlı Grup ve Keleşoğlu İnşaat konsorsiyumunun Evyap'ın  arsasında hayata geçirdiği proje özel sektör tarafından yapılan en büyük projelerden biri olarak da dikkat çekiyor.

425 bin metrekarelik arsanın 225 bin metrekaresinde yükselen Vadistanbul'un tanıtımında konuşan Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, İstanbul'un en önemli projelerinden biri olarak nitelendirdiği Vadistanbul'un 3 adadan oluştuğunu söyledi.

Arazinin neredeyse yarısını yol, yeşil alan ve vadi için terk ettiklerini anlatan Çetinsaya, 154 bin metrekarelik satılabilir alanda 1111 konuttan oluşan ilk adayı satışa çıkardıklarını söyledi. Çetinsaya, ortalama metrekare fiyatlarının 5 bin lira seviyesinde olduğunu belirterek, fiyatlarınsa 352 bin liradan başladığını kaydetti.

Maliyeti 2 milyar dolar

Çetinsaya, ikinci adanın konut, ofis, otel ve AVM'den oluştuğunu anlatarak, üçüncü adanın da konutlardan oluşacağını kaydetti.

Toplamda 3 bin konut, 2 otel, ofisler ile açık ve kapalı alışveriş alanlarından oluşacak projenin bittiğinde 30 bin kişilik bir sirkülasyon yaratacağını ifade eden Çetinsaya, şu bilgileri verdi:

“Projenin arsa dahil toplam yatırım bedeli 2 milyar doları buluyor. 8 blokta 1111 konutluk ilk adanın inşaatına başladık. Burayı 24 ayda teslim etmeyi planlıyoruz. İki ve üçüncü adayı da Evyap'tan teslim aldıktan sonra inşa etmeye başlayacağız. Otelleri, ofisleri, AVM'si ve konutlarıyla birlikte projenin tamamını 4 yıl içinde bitirmeyi planlıyoruz.”

Gelişme aksında yükseliyor

Üçüncü havalimanı ve üçüncü köprü projelerinin ilk bağlantı yolunun projenin önünden geçtiğini anlatan Çetinsaya, projenin önünden geçen 2 şeritli yolun 6 şeritli hale geleceğini dile getirdi. Çetinsaya, projenin önünde Haliç'ten gelip, Kemerburgaz'a doğru giden bir metro hattının da planladığını ve bunun için gerekli alanları bıraktıklarını söyledi.

Çetinsaya, projenin içinden geçen Sadabat Deresi'nin Boğaz'ın temiz suyuna kavuşacağını ve 500 yıllık taşma hesapları yapılarak ıslah edileceğini anlatarak, Vadistanbul'u Seyrantepe'ye kadar gelen metroya da monoray sistemiyle bağlayacaklarını ve burayı 24 saat yaşayan bir yer haline getireceklerini kaydetti.

Hangi daire kaç lira?

TİPİ    ALANI (m2)    FİYAT

1+1    69-95    352.000-583.000

2+1    107-148    564.000-953.000

3+1    165-183    728.000-1.164.000

4+1    202-247    1.037.000-1.663.000

5+1    305    1.690.000-1.882.000

‘Dönüşümün öncüsü olduk'

Arsadaki fabrikanın sahibi Evyap Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mehmed Evyap, “1975'te temelini atmıştık. O dönemde Türkiye'nin en önemli 3 sabun fabrikasından biriydi. Şimdi çok daha fazla büyüdük ve uluslararası alanda faaliyet gösteren kişisel bakım üretimi yapıyoruz. Komşularımızla birlikte çok iyi isimlerle anlaştık ve bölgedeki dönüşümün de öncüsü olduk” dedi.

700 metrelik alışveriş caddesi tasarladı

Maslak'ın devamı niteliğinde planlanan ve Ayazağa'da konumlandırılan Vadistanbul, Belgrad ormanlarıyla çevrili bir alan içinde inşa ediliyor. Proje özellikleriyle birçok ilke imza atılacak Vadistanbul, 1 milyon 100 bin metrekarelik inşaat alanına sahip.

Vadistanbul, Murat Kader ile dünyaca ünlü projelerine imza atmış SOM Architecture tarafından tasarlandı. 3 parselden oluşan ve toplamda 424 bin metrekarelik alanda geliştirilen projede 3 bin konut, 55 bin metrekarelik alışveriş merkezi, 700 metre uzunluğunda cadde mağazaları, restoranlar, 240 bin metrekare ofis alanı ile 48 bin metrekare toplam alana sahip 4 ve 5 yıldızlı oteller bulunacak.

‘Yatay proje yapıyoruz'

Konsorsiyum ortaklarından olan Aydınlı Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Kavurmacı da, sanayi ve ticaretten sonra gayrimenkulde de önemli projeler gerçekleştirdiklerini belirterek, “Evyap'ın böyle bir yatırıma karar vermesi çok önemliydi. Bu sayede sanayi alanlarını dönüştürüyoruz. Biz de burada çok iyi bir proje yapacağız. Bunu yaparken de yüksek bloklar yerine yatay proje yapacağız” dedi.

Yavuz Karaman