pandemi
Haberler / Konut Projeleri / Pandemi alışkanlıkları değiştirdi, villa satışları patladı!

Pandemi alışkanlıkları değiştirdi, villa satışları patladı!

Konut Projeleri 27.04.2021 16:43

Kovid19 sebebiyle konut alım refleksleri değişti, bahçeli ev ve villa tarzındaki yapıların satış rakamları yükseldi.

2020 yılının mart ayında Türkiye'ye giriş yapan Covid-19 koronavirüsüyle birlikte aslında tüm bilinen doğrular değişti. Uzun süreli kapanmadan sonra aşı çalışmaları tüm dünyaya umut oldu. Covid19 sebebiyle inşaat ve gayrimenkul sektöründe de alım refleksleri farklılaştı. Uzun süreli evde kalma tecrübesi, gayrimenkul satın alırken bahçeli villa konseptini öne çıkardı.

Dar evler, villa tercihine yöneltti

Pandemi nedeniyle kapanma süreçlerinde kat dairesi dediğimiz tipik konutlarda yaşayan çoğu kişinin, gayrimenkule bakış açısı farklılaştı. Birçok kişi, apartman tarzındaki konutunu satıp villa tarzında gayrimenkul yatırımı gerçekleştirdi. Bunun sebebi, pandemi sürecindeki kapanma sebebiyle yaşam alanının daralması denebilir.

En büyük örnek Beykoz

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistik raporuna göre de alım alışkanlıklarının değiştiği gözler önüne seriliyor. İstanbul'un doğayla iç içe bölgelerinden Beykoz'da konut satış rakamları hızla yükseliyor. Genel itibariyle geniş alanlı bahçeli villa tarzında projelerin bulunduğu bölgede, apartman tarzı denen yapıların alçak katlı olması da tercih sebepleri arasında yer alıyor.

Rezidansların sembolü Esenyurt'ta rakamlar düşüyor

2021 yılının ilk 3 aylık diliminde Beykoz'da gerçekleşen konut satışları, 2020 yılının aynı dönemine göre yüzde 30'a yakın daha fazla. Bu rakam, az katlı mimari ve villa tarzında yaşaım ağırlıklı olduğu Beykoz'un pandemide tercih edildiğini gözler önüne seriyor. Bununla birlikte yüksek katlı markalı konut projelerinin çok sayıda bulunduğu Esenyurt bölgesinde de aynı dönemde konut satışları azalmış durumda.

emlaktasondakika