mehmet özhaseki

Özhaseki'den Kabataş Meydan projesi açıklaması!

Konut Projeleri Emine Pile 22.11.2016
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kabataş Meydan Düzenlemesi Projesi ile ilgili eleştirilere cevap verdi.
CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekci'nin Kabataş projesi çerçevesinde sivil toplum kuruluşlarından ve deniz bilimcilerden görüş alınıp alınmadığı, Boğaz'a yapılacak dolgunun canlı yaşamını tehdit edip etmediğini içeren soru önergesini yanıtlayan Özhaseki, şunları kaydetti: “Projeye ilişkin imar planı, ilk olarak, 17 Şubat 2011 tarihinde mülga Bayındırlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 7 Ekim 2016 tarihli yazısında raporun incelendiği ve standartlara uygun olarak hazırlandığının değerlendirildiğini belirtmektedir. Proje tamamlanana kadar, Kabataş semtinde aksayabilecek indirme / bindirme hizmetlerinin, İstanbul Boğazı'nda hali hazırda kullanılmakta olan izinli rıhtım ve iskelelerden sağlanması için gerekli planlama ve düzenleme, İstanbul Liman Başkanlığı koordinesinde yürütülecektir. Merkezin günlük 150-200 bin yolcunun geçişine hizmet etmesi beklenmektedir.” 

‘Yeni bir ekosistem'

Özhaseki, “Hazırlanan rapora göre, inşaat yapılacak alanda kırmızı liste konusu olan korunması gereken deniz türleri bulunmamaktadır. Ayrıca endemik türler de mevcut değildir. Balık türleri, ticari balık olup, mevsimsel olarak değişebilirler. Böylelikle yeni bir ekosistem oluşturularak tür sayısı artırılabilir” ifadelerini kullandı.

mehmet özhaseki Kabataş Meydan Düzenlemesi Kabataş projesi