stüdyo daireler

Özen Kuzu: Stüdyo daireler Türk toplumu için kullanışlı değil

Konut Projeleri 04.04.2017 15:40

Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı'na göre artık stüdyo daire yapılamayacak ve dairelerde en az 1+1 dairelere yer alacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve “İnşaat Sektörünün Anayasası” olarak tanımlanan ‘Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı'na göre yapılacak değişiklikler ile artık stüdyo daire yapılamayacak. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü'nün hazırladığı "Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği Taslağı"nda her müstakil konutta en az 1 oturma odası (net alanı 12 metrekare) ve 1 yatak odası (net alanı 9 metrekare) bulunma zorunluluğu getiriliyor. Yeni yönetmelik yasalaşırsa artık stüdyo daireler (1+0) inşa edilemeyecek. 

Konuyla ilgili Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu'nun görüşleri aşağıdaki gibidir;
Yönetmeliğin yasalaşmasını destekliyor, en ufak konutun 1+1 olmasını daha doğru buluyorum. Stüdyo daire mantığı Türk toplumu için avantajlı ve kullanışlı değil. Onlar yerine en ufak daireler kullanışlı metrekarelerde 1+1 olarak planlanabilir. 1+1 konutları yalnız yaşayan bireylerin yanı sıra çekirdek bir aile de tercih edebilir.