mistral_izmir_deprem_raporu
Haberler / Konut Projeleri / Mistral İzmir projesi depremde neler yaşadı?

Mistral İzmir projesi depremde neler yaşadı?

Konut Projeleri 25.11.2020 12:55

Yüksekliği 216 metre olan Mistral İzmir projesine ait deprem raporu yayımlandı.

İzmir depremi sonrasında bir kez daha sağlıklı yapı stoku ihtiyacı ortaya çıktı. İzmir başta olmak üzere Türkiye'nin en yüksek binaları arasında yer alan Mistral İzmir projesinin ofis binasına ait deprem raporu da yayımlandı. Deprem esnasında çatı katının yer değiştirmesi maksimum 16 santimetre olarak hesaplanan yapıda C50, C40, C30 gibi yüksek kaliteli beton kullanımı mevcut.

Konuyla ilgili Mistral GYO'nun açıklaması şöyle;

30.10.2020  tarihinde Ege Denizi, Seferihisar (İzmir) açıklarında yaşanan Mw 6,6 şiddetindeki deprem sonucunda binalarımızda herhangi bir hasar oluşmamış ve bu durum 02.11.2020 tarihindeki açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştur.  

Bununla birlikte, Mistral İzmir ofis kulesinde 27.01.2019 tarihinde aktif hale getirilen, ODTÜ ve AFAD tarafından kurulan Yüksek Bina Yapı Sağlığı İzleme Sistemi bulunmaktadır. Bu sistem sayesinde, 30.10.2020 depreminin bina üzerindeki etkileri ekteki raporda detaylı olarak açıklanmıştır.

Bu rapor özetinde;

Gerçekleşmiş olan depremin binaya etkisi, bina statik tasarım limitlerinin çok altındadır. 

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği'ne göre Deprem Tasarım Sınıfı = 1 olan Mistral İzmir Ofis Kulesi'nin Normal Performans Hedefi için Servis Deprem Yer Hareketi altında Kesintisiz Kullanım performans hedefini sağladığına ve binanın deprem sonrası kesintisiz kullanıma devam etmesini engelleyecek yapısal bir hasar olmadığına işaret etmektedir.

Mistral İzmir deprem raporu için tıklayın!