altanelmas
Haberler / Konut Projeleri / ''Konut sektörü büyük ihracatçı, kimse farkında değil''

''Konut sektörü büyük ihracatçı, kimse farkında değil''

Konut Projeleri 19.06.2021 09:07

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut sektörünün Türkiye'nin en büyük ihracatçısı olduğunu ama kimsenin farkında olmadığını söyledi.

Unico Sigorta Genel Müdürü Ahmet Sertem Demir, “İyi denetlenen, güçlü sermaye ile güvence sunan bir sektör olarak teknolojinin nimetlerinden daha iyi faydalanırsak, kalıcı ve uzun vadeli büyümeyi yakalarız.” dedi.

Demir, Unico Sigorta'nın Fast Company iş birliğiyle gerçekleştirdiği “Sektörlerin Geleceği-Fırsatlar ve Riskler” başlıklı webinarda yaptığı konuşmada, Unico Sigorta'nın geçmişinde yapısal sorunların bulunduğunu, 2019 yılının sonunda şirkette sermayedar değişimi olduğunu ve 2020'nin başında şu anki yönetim ekibinin göreve geldiğini söyledi.

Şirketin stabil bir karlılık rayına oturduğunu ifade eden Demir, Türkiye'de sigorta şirketlerinin stratejilerinin birbirine benzer olduğunu, şirketlerin üzerlerinde özellikle oto dışı branşlarda çok az risk taşıyarak iş yaptığını, bunun sigortacılık ruhunu öldürdüğünü düşündüğünü aktardı.

Demir, şirketi devraldıklarında 4 bölgenin bulunduğunu, şu anda 9 bölge temsilciliğiyle hizmet verdiklerini belirterek, 71 ilde acentelerinin bulunduğunu, 2022 sonunda her ilde bir temsilciliğinin olmasını istediklerini dile getirdi.

“Konut sektörü en büyük ihracatçı sektörlerden birisi ama kimse farkında değil”

Webinar kapsamında gerçekleştirilen panelde konuşan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas ise salgın sürecinde gayrimenkul sektörünün doğrudan negatif etkilendiğini söyledi.

Elmas, 2020'ye toparlanma yılı olması ümidiyle başladıklarını anlatarak, “Sur Yapı olarak Çin'e sattığımız ürünlerde bir istisna yaşadık. Biz salgından geçerken onlar toparlanmak üzereydi. Çin'e dijital konut satış yaparak bizim açımızdan bir miktar nefes alma imkanı oldu. Bu süreçte Türkiye'nin en cazip konut kredileri kampanyalarıyla 2 ay kadar önemli bir ivme oluşmuştu.” diye konuştu.

Kasım 2020'den bu yana satışların çok aşağılara indiği bir süreci yaşadıklarını ifade eden Elmas, her şeye rağmen işleri durdurmadıklarını vurguladı.

Elmas, salgın sürecinde vatandaşlık için Çin'den dijital olarak konut alanların olduğunu anlatarak, “Yabancıya konut satışları arttı. Konut sektörü ülkenin en büyük ihracatçı sektörlerinden birisi ama kimse farkında değil. Geçen yıl 5,4 milyar dolarlık konut satmışız. Özellikle son 1 yılda yabancıya satış yüzde 50'ler civarında. Genel anlamda bakıldığında İstanbul'da şu anda birinci el konut satışlarının neredeyse yarısı yabancıya yapılıyor.” dedi.

Altan Elmas, yapı sektörü için en önemli fırsat başlığının kentsel dönüşüm olduğunu vurguladı.