kagithane
Haberler / Konut Projeleri / Kağıthane konut piyasasını nasıl bir gelecek bekliyor?

Kağıthane konut piyasasını nasıl bir gelecek bekliyor?

Konut Projeleri 29.04.2021 14:34

Kağıthane'de, 2021 yılının ilk çeyreğinde konut satış sayıları 2020'nin aynı dönemine göre yüzde 20 oranında azaldı.

İstanbul'un en kalabalık ilçeleri arasında yer alan Kağıthane, bünyesinde barındırdığı ofis, konut ve AVM projeleriyle tüm alternatif yatırımlara ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıllarda konut ve ofis projelerinin sıklıkla hayata geçirildiği Kağıthane bölgesinde son dönemde yavaşlama mevcut. Özellikle bölgedeki konut satış sayılarında, 2020 yılının ilk çeyreğine göre bir hayli gerileme mevcut.

Pandeminin etkisi de yüksek

Konut kredisi faizlerindeki yüksekliğin, konut satışlarını her zaman negatif etkilediği bilinse de, bölgenin potansiyeli düşünüldüğünde talebin düşük olmasının farklı sebepleri bulunuyor. Kağıthane, nefes kesen yokuşları ve dar sokaklarıyla da biliniyor. Bölgede sıkışıklık sebebiyle kentsel dönüşüm sürecinin zor olması da konut satışlarını geriye çekiyor. Bununla birlikte pandemi döneminde bahçeli ya da ferah çevreye sahip apartmanlar tercih edilmeye başlandı. Kağıthane gibi sıkışık bir bölge için pandeminin talihsiz bir süreç olduğunu söylemek mümkün.

Yıllık yüzde 20 düşüş yaşandı

2020 yılının ilk çeyreğinde Kağıthane bölgesinde bin 756 konut satışı gerçekleşirken, 2021 yılının aynı döneminde bu rakam bin 411 olarak kayıtlara geçti. Bu da bir yıllık süreçte aynı dönemler baz alındığında konut satışlarının yüzde 19,6 oranında azaldığı anlamına geliyor.

Bölgedeki ofisler yıllardır yatırımcıları bekliyor

Geçtiğimiz yıllarda Mecidiyeköy-Levent merkezi iş alanına alternatif olacacağı ifade edilen Kağıthane bölgesinde bu kapsamda çok sayıda ofis projesi inşa edildi. Pandemi nedeniyle evden çalışma modelinin artması ve amortisman sürecinin ofis projelerinde uzaması nedeniyle, bölgede ofis stok sayısının yüksek olduğu ifade ediliyor.

Sapphire AVM'nin akıbeti merak ediliyor

Kağıthane, konut satış sayılarındaki düşüşle birlikte Sapphire AVM'deki talihsiz sürece de ev sahipliği yapmış bir lokasyon. Yapıldığı dönemde Avrupa'nın en yüksek yapıları arasında yer alan ve büyük bir sükseyle açılışı gerçekleştirilen Sapphire AVM, bugün adeta kaderine terk edilmiş durumda. Son yıllarda çok büyük bir bölümü boş olan Sapphire AVM'yi, pandemi sonrasında nasıl bir geleceğin beklediği merak ediliyor.

emlaktasondakika