gayrimenkul portföy yönetimi

İşte Türkiye'deki gayrimenkul portföy yönetim şirketleri!

Konut Projeleri Uğurcan Tokay 13.07.2016
Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) sisteminde kayıtlı 6 adet gayrimenkul portföy yönetim şirketi yer almakta.
Türkiye'deki gayrimenkul portöy yönetim şirketi sayısı 6!

Son dönemde öne çıkan yatırım enstrümanlarından “Gayrimenkul Portföy” sistemi büyük ilgi görüyor. Özellikle yabancı yatırımcılar, bu sistemi iyi bildikleri için Türkiye'deki bu hareketi destekliyor. Sektörün önde gelen isimleri ise bu sistemle birlikte daha fazla yatırımın geleceği görüşünde. Bugün itibariyle Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) kayıtlı 6 adet gayrimenkul portföy yönetim şirketi bulunuyor.

KAP'taki gayrimenkul portföy yönetim şirketleri

24 GPY

Bunlardan ilki, Aziz Yeniay'ın yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü 24 Gayrimenkl Portföy Yönetim Şirketi. Toplam sermayesi 2 milyon lira olan firma, 2016 yılında önemli bir anlaşma imzaladı. Yeniay, anlaşmanın ardından ‘Suudi Arabistan'ın en büyük şirketlerinden biri olan Al- Zamil Grup ile iki ayrı gayrimenkul yatırım fonu için niyet anlaşmasına imza attık. Bu iki fon ile ilgili çalışmalarımızı tamamlamak üzereyiz ve kısa süre içerisinde SPK'ya resmi başvurumuzu yapıyor olacağız. Başlangıç olarak 500 milyon TL büyüklükle faaliyete geçecek bu fonların, kısa süre içerisinde 1 milyar TL büyüklüğe ulaşacağını düşünüyoruz' diye konuşmuştu.

Re-Pie GPY

Haluk Sur'un yönetim kurulu başkanlığını yürüttüğü Re-Pie'nin diğer bir önemli ismi ise Emre Çamlıbel. Turkmall'un 4 projesi için yapılan anlaşmayla yaklaşık 1 milyar liralık fon oluşmuş durumda. Bunun dışında 3 fon başvurusu, SPK'dan tüzük onayı aldı. Toplamda 7 gayrimenkul fonu kuracak olan Re-Pie, 3 milyar liralık büyüklüğü elinde bulunduruyor. Firma, Ağaoğlu Maslak 1453'ün ticari üniteleri için de ayrı bir fon oluşturmuş durumda. Çıkarılmış sermayesi KAP'ta 1 milyon 500 bin lira olan şirketin sermaye tavanı ise 5 milyon lira. Re-Pie, önümüzdeki dönemde halka arzı da düşünüyor. Re-Pie GPY'de Haluk Sur ve Emre Çamlıbel'in 300 bin lira, Caner Bingöl ve Mehmet Ali Ergin'in 450 bin liralık payı bulunuyor.

Kalender Gayrimenkul Portföy Yönetimi

Çıkarılmış sermayesi 1 milyon lira, kayıtlı sermaye tavanı ise 5 milyon lira olan Kalender GPY'de sektörün ilk firmalarından birisi olarak göze çarpıyor. Sermayenin yüzde 80'i Trakya Kurumsal Danışmanlık ve Gayrimenkul Değerleme'ye, yüzde 20'si ise Mehmet Kalender'e ait. Şirket içerisinde genel müdürlük görevini de Kalender üstleniyor.

Omurga Gayrimenkul Portföy Yönetimi

Yönetim kurulu başkanlığını Mehmet Erktin'in, başkan yardımcılığını ise Zafer Tolga Kabataş'ın üstlendiği şirketin sermaye bilgileri KAP'ta yer almamakta. Ancak firmanın paylarının nominal değeri 2 milyon lira, beher payın nominal değeri ise 10 bin lira olarak belirlendi.

KAP'ta kayıtlı diğer bir firma ise Albaraka Gayrimenkul Portföy Yönetimi. Ancak firmanın sistemde herhangi bir bilgisi yer almıyor. Arz Gayrimenul Portföy Yönetim firmasının da KAP içinde bir bilgisi yok.

 

 

gayrimenkul yatırım fonu gayrimenkul portföy yönetimi re pie 24 gpy