istanbul büyükşehir belediye başkanı mevlüt uysal

İBB Başkanı Uysal 'Kiptaş Silivri'de 195 bin liraya ev'

Konut Projeleri 28.03.2018 14:19

İBB Başkanı Mevlüt Uysal, Kiptaş Silivri 3. Etap kapsamında 195 bin liradan başlayan fiyatlarla, maliyetinin altına konut sattıklarını açıkladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi firmalarından Kiptaş, Silivri'de 3. Etap kapsamında 1508 yeni konut için düğmeye bastı. Başvuruların 28 Mart 2018 ile 18 Nisan 2018 tarihlerinde alınacağı Kiptaş Silivri 3. Etap projesi kapsamında fiyatlar 195 bin liradan başlıyor.

Kiptaş artık sosyal konut üretecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal'ın katılımıyla gerçekleştirilen tanıtım toplantısında ilk imzalar atıldı. Kiptaş'ın 1994 yılında kurulduğunu ve bugün 25'inci yılının içerisinde olduğunu ifade eden İBB Başkanı Mevlüt Uysal ‘'Kiptaş, bugüne kadar 80 bin konut üretti. Dar gelirlilere konut üreten Kiptaş, şimdi de Silivri'de. Göreve geldikten sonra İstanbul'daki üst gelir konut ihtiyacını bir kenara bıraktık ve Kiptaş olarak sosyal konut üretmeye karar verdik. Silivri'de 3. Etap kapsamında bugün, 1508 yeni konutu satışa açıyoruz'' ifadelerini kullandı.

Kiptaş eliyle resmen kentsel dönüşüme girdik

Kiptaş'ın İstanbul'da resmen kentsel dönüşüme girdiğini ifade eden İBB Başkanı Mevlüt Uysal ‘'Özel sektörün başlayıp çözemediği noktalar var. Bu noktalara Kiptaş ile girmiş bulunmaktayız. Dönüşüm modelimiz, ek ücret almıyoruz, yerinde dönüşüm yapıyoruz, sadece mevcut haklarından yüzde 20 feragat etmelerini istiyoruz. Buradan elde edilen gelirle de yeni projeler üretiyoruz'' şeklinde konuştu.

Dönüşüme 1 milyar TL ayırdık, 2018'de 10 bin konuta başlıyoruz

2018 yılı kapsamında İBB olarak kentsel dönüşüme 1 milyar lira ayırdıklarını belirten Uysal ‘'Beyoğlu, Büyükçekmece Mimaroba, Gaziosmanpaşa ve Eyüpsultan'da yeni kentsel dönüşüm projelerine başlıyoruz. Dönüşüm kapsamında ağır kalan firmalara süreci hızlandırmaları konusunda uyarılarda bulunduk. Toplamda 8-9 bölgede çalışmalarımız devam ediyor. Kiptaş olarak bu yıl içerisinde 10 bin konuta başlayacağız'' dedi.

Silivri'de maliyetinin altına konut veriyoruz

Silivri projesi hakkında geçmiş dönemde ortaya birçok iddia atıldığını ifade eden Uysal ‘'Bu projemizde bloklarımız 6-8 kat arası yüksekliğe sahip. Kiptaş Silivri 3. Etap kapsamında altyapı giderlerini de hesaba katarsak, maliyetinin altına konut satıyoruz'' açıklamalarında bulundu.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com