5. Levent / Torunlar GYO

Torunlar GYO firmasının 5. Levent projesi hakkında bilgi almak ve size özel fırsatları kaçırmamak için bilgi talep edin!

Kişisel Veri Koruma sözleşmesini kabul ediyorum.
5. Levent

Deniz askerleri 5. Levent’i mesken tuttu

Konut Projeleri Hüseyin Belibağlı 18.04.2015
Torunlar GYO YKB Aziz Torun, 5. Levent’te Bezm-i Alem Üniversitesi için 150 bin metrekarelik kampus yapacaklarını açıkladı.
KİPTAŞ, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve şahısların ortak olduğu Alibeyköy'deki 516 dönümlük arsaya 4 bin konut, üniversite kampusu, alışveriş caddesi ve sosyal donatı alanlarını içeren 5. Levent projesi geliyor. 2017 yılı sonunda hayatın başlaması gereken proje 1.8 milyar liralık yatırım değerine sahip olacak.

Projenin geçmişi hakkında kısa bir bilgi veren Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, sürecin 2011 yılında başladığını kaydetti.  KİPTAŞ'ın sorunlu araziyi ele aldığını aktaran Torun, “İşin başlangıcına onlar emek verdi. Biz 2013'te ihaleyle sürece dahil olduk. Konuyu asıl bilen ve geliştiren Kiptaş Genel Müdürü İsmet Yıldırım'dır. Arsaların bir kısmını satın aldılar. Gecekondu sahipleri ile anlaştılar ve planlamayı yaptılar. Ulaşım yollarının kesişimindeki bu projeyi geliştirdiler” dedi.

Neden 5. Levent?

Projede neden 5. Levent isminin kullanıldığı konusunu açıklayan Torun, “Bir kere yerel bir isim. Osmanlı'da yeniçerilerin deniz askerlerine levent denirdi.18. yy.'da modernleşen ordunun karargah kurduğu bölge Levent ismini aldı. Burası İstanbul'un gelişimi ile yerleşim ve MİA özelliği kazandı. Beşiktaş ile Maslak hattında uzanan lokasyonda sınırla gelindi. Genişleyecek sadece batıdaki bu alan kaldı. Birçok benzerliği olan platoya bu ismi vermek bize sıcak ve anlamlı geldi. Gelişmiş kent dokusunda bu standartta bir yapılaşmaya öncülük etmekten gurur duyduk” dedi.

Hüseyin Belibağlı/Emlaktasondakika.com

 

Torunlar GYO YKB Aziz Torun 5. Levent Bezm-i Alem Üniversitesi