baltok

Balıkesir Toplu Konut A.Ş'den 110 milyon liralık proje

Konut Projeleri Sinem Öztürk 04.09.2016
BALTOK tarafından Çay Deresi rekreasyon alanı karşısına yapılması planlanan konut, işyerleri ve parktan oluşan 110 milyon liralık proje tanıtıldı.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Balıkesir Toplu Konut A. (BALTOK) tarafından Çay Deresi rekreasyon alanı karşısına yapılması planlanan, konut ve iş yerleriyle parktan oluşan 110 milyon liralık proje, tanıtıldı. 

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balkonuk Center'da gerçekleşen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, şehrin merkezinde kalan metruk bölgeyi kent yaşamına kazandırmak istediklerini belirtti.

Uğur, Balıkesir'in yüz ölçümünün İstanbul'un üç katı büyüklüğe sahip olduğuna işaret ederek, "Balıkesir'in bir tarafı Marmara, bir tarafı Ege'de. 20 ilçesi var. 890 kırsal mahallesi var. Yer altı ve yer üstü zenginlikleri Balıkesir'e değer katıyor." ifadelerini kullandı. 

Balıkesir'in sadece ekonomik değil, sosyal ve kültürel anlamda da gelişim göstermesi için çalışmalar yaptıklarını belirten Uğur, şunları kaydetti: "İspanya'dan bir şehir plancısı geldi. Onunla toplantılar yaptık. En ideal şehir en fazla 1 milyon nüfuslu şehir. İnsanlar o şehirde yaşamaktan huzurlu olacak. Balıkesir'de yaşayan bir insan 'alışverişe İstanbul'a, İzmir'e, Bursa'ya gideyim' ihtiyacı duymadan yaşamak isteyecek. Merkezi 1 milyon nüfuslu Balıkesir hedefliyoruz. Biz Balıkesir'in planını yaparken 50 yıl sonrasını düşünüyoruz. 1 milyon nüfuslu merkeze göre planlıyoruz. Onun için Çay Deresi rekreasyon alanları gibi yerler yapıyoruz. Bizim oraya harcadığımız para 150 milyon lira. Derenin karşısına, teleferik ile Çamlığa çıkacağız oradan, bir 150 milyon lira da oraya yatırım yapacağız. Balıkesir'i kent yapmamız lazım. Maalesef Balıkesir köy. Bugüne kadar hatır, gönül ile ona iki kat ver, ona yeşil alanı ver olmuş. Köy görünümünde bir şehir. Çalışmalara başladık."

Balıkesir Toplu Konut A. baltok Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çay Deresi Ahmet Edip Uğur