Artaş Grubu

Artaş Grubu, 3 yeni projesini bu bölgelere getirecek!

Konut Projeleri Emine Pile 30.01.2015
Avrupa Konutları ile adını duyuran ve birçok başarılı işe imzasını atan Artaş Grubu İstanbul’un yeni dönüşüm bölgelerinde projeler hayata geçiriyor.
Tema İstanbul ile Vadi İstanbul gibi ortaklık kurduğu projelerin yapımına devam eden Artaş Grubu, gelecek dönemde de hız kesmeden yeni projelerini hayata geçirmeye hazırlanıyor. 

Artaş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, kısa süre içerisinde İstanbul'da 3 yeni projenin yapımına başlayacaklarının müjdesini verdi. Yeni projeler için ruhsat alma aşamasında olduklarını belirten Çetinsaya, grubun yeni dönüşüm alanlarının Kemerburgaz Göktürk'teki Arıcılar, Çobançeşme ve Cendere Vadisi olduğunu belirtti. 

METREKARE FİYATLARI NE KADAR?

Çetinsaya, Topkapı, Vadi İstanbul, Tema İstanbul projelerini geliştirmeye devam ettiklerini söyledi. Çetinsaya, “Artık çoğu araziler ya sanayi ya da konuttan dönüşüm oluyor. Çobançeşme, Arıcılar, Cendere Vadisi'nde projeler de böyle projeler olacak” dedi. 

Vadi İstanbul'da metrekaresi 3 bin 500 dolar olan fiyatların uygun sayılabileceğini belirten Süleyman Çetinsaya, “Dünyadaki bütün marka şehirlere baktığınızda bugün metrekaresi 10 bin dolardan aşağıya bir ev almanız mümkün değil. İstanbul da dünyanın sayılı şehirlerinden. Sadece fert başı gelirimiz açısından düşük kaldığımız için bize göre pahalı geliyor” şeklinde ifade etti.

‘YÜZDE 18'LİK KDV ORTA GELİRLİYİ ZORLUYOR'

Konut satın alma pazarına bakıldığında yüzde 18'lik KDV oranının sıkıntı oluşturmaya başladığına dikkat çeken Süleyman Çetinsaya, “İstanbul'un merkezinde yer kalmadığı için yüzde 18'lik KDV oranı normal hale geldi. Yüzde 18 KDV'li satılan konutları alt gelir grubunun zaten alma imkânı yok ancak orta gelir grubu da satın alırken zorlanıyor. Bununla birlikte imar artışına yönelik bir rant vergisi söylentisi de var. Sektör olarak son 10 yılda çok fazla yol aldık, kapasitemiz genişledi. Ancak inşaat sektörünü yavaşlatmanın Türkiye'ye bir faydası olmaz” dedi. 

‘GYO OLMAYI HEDEFLİYORUZ'

Gelecek dönemde Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) olmayı hedeflediklerini belirten Süleyman Çetinsaya, “GYO'ların Emlak Konut'un dışında borsadaki değerleri gerçek değerlerinin çok altında. Bir sanayi kuruluşu gibi olmuyor. Bunun yanı sıra bir kurumlar vergisi alınacak söylentisi var, bu da bizi çekingen hale getiriyor. Biz bütün yapılanmayı tamamladık, şirketi kurduk. 4 tane AVM, ticari gelirli yerler ve oteller onun üzerinde bulunuyor. Sadece uygun zaman kolluyoruz” dedi.

Habertürk 

Artaş Grubu Süleyman Çetinsaya Avrupa Konutları