gurultu_yapan_komsu_apartman_yonetmeligi
Haberler / Konut Projeleri / Apartman Gürültü Yönetmeliği ve Gürültü Şikayet Hattı

Apartman Gürültü Yönetmeliği ve Gürültü Şikayet Hattı

Konut Projeleri 18.02.2021 10:17

Apartman gürültü yönetmeliğine göre gürültü yapan komşunun durumu, gürültü şikayet hattı ve gürültü yönetmeliğine dair diğer detayları yazımızda.

Apartman Gürültü Yönetmeliği nedir, PDF ve tüm maddeleri apartman sakinleri tarafından merak ediliyor. Apartmanlarda, binalarda yaşayan insanların uyması gereken kurallar vardır. Büyük sitelerde, ilk etapta gürültü yapan komşu site yönetimi üzerinden şikayetle uyarılabiliyor. Normal apartmanlarda ise yine yönetici aracılığıyla bu uyarı işlemi gerçekleştirilebiliyor. Gürültü yapan komşunun hangi saatler içerisinde bu gürültüyü oluşturduğu ise büyük önem taşıyor.

Gürültü Yönetmeliği

Apartmanda yaşayan herkesin, gürültü yapmaktan ve gürültü yapacak işlemlerden uzak durması gerekiyor. Mesai günleri içerisinde saat 13.00 ile 15.00 arası ve 19.00 ile 07.00 saatleri arasında gürültü yapmanın yasak olduğu biliniyor. Pazar günleri ve resmi tatil günleri, tam gün istirahat süresi olarak kabul ediliyor. O nedenle bu tarihlerde saat aralığı olmaksızın gürültü yapmak yasaklanmış durumda.

Gürültü Yapan Komşu

Apartmanlarda yüksek sesle müzik dinlenebiliyor ya da televizyon seyredilebiliyor. Bunun da elbette bir sınırı bulunuyor. Bu kapsamda oluşacak gürültüden, ev sahibi sorumlu tutuluyor. Apartmanlarda yaşayan kişilerin, mutlaka apartman kurallarına uyması gerekiyor. Kabahatler Kanunu kapsamında yer alan maddeye göre ‘' Başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, elli Türk Lirası idarî para cezası verilir'' ibaresi yer alıyor. Bu eylem bir ticari faaliyet tarafından meydana geliyorsa ve gürültü suçunu bir işletme işliyorsa ceza oranı 1.000 TL ile 5.000 TL arasında farklılık gösteriyor. Ayrıca Türk Ticaret Kanunu kapsamında da Kişilerin Huzur ve Sükunun Bozma maddesi uyarınca gürültü yapan kişi ya işletmeler, hapis cezasına varan cezalarla karşılaşabiliyor.

Apartman Kuralları

Tüm bunlara ek olarak taşınma ve tadilat gibi işlemlerde de apartman sakinlerine önceden bildirim yapmak gerekiyor. Site yönetiminin olduğu yerlerde mutlaka belirlenmiş saatler ve günlerde taşınma işlemi gerçekleşiyor. Ayrıca işlemin yapılacağı tarihler, mutlaka öncesinden site yönetimine bildirilmesi gerekiyor. Bununla birlikte apartmanda da komşuların bu konuda bilgilendirilmesi uygun görülüyor. Yine tadilat yapılacaksa da apartmanda oturan sakinlere öncesinden bilgi geçilmesi gerekiyor.

Gürültü Şikayet Hattı

Gürültü Şikayet Hattı Alo 181, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sunulan bir hizmettir. Alo 181 üzerinden iletişim kurularak tüm şikayetler detaylıca anlatılabiliyor. Bununla birlikte herhangi bir kavga ya şüpheli gürültülerde Polis araması da gerçekleştirilebiliyor.