konut kredileri

Türkiye Kalkınma Bankası konut kredilerini VDMK ile satacak

Konut Kredileri 30.11.2018 11:59

Kısa bir süre önce ülkenin kalkınması amacıyla faaliyet göstereceği kanunla belirtilen Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası'nın ilk icraatı belli oldu.

Banka, Varlık Finansman Fonu aracılığıyla 3 milyar 150 milyon TL büyüklüğünde tahvil ihraç edecek. Bu ihracın dayanak varlığını Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Garanti Bankası'nın ihraç edecekleri ipotek teminatlı menkul kıymetler oluşturacak.

Hedef nitelikli yatırımcı

İhraçta hedef nitelikli yatırımcı. Kamu bankalarının her biri aktiflerinde bulunan mortgage / ipotekli konut kredilerinden bir havuz oluşturacak. Kamu bankaları bu havuzdaki kredileri teminat göstererek 1'er milyar TL büyüklüğünde kıymet ihraç edecek. Vakıfbank ve Garanti Bankası ihraçları bugün gerçekleştirilecek. Ziraat Bankası ve Halkbank ihraçları ise 7 Aralık'ta olacak. İhraç edilecek İTMK karşılığında bankalar Kalkınma Bankası'nın VDMK ihracını alacaklar. Arada bir nakit alış verişi olmayacak.

Ön talep toplanacak

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankasının ihraç edeceği kıymetin vadesi 5 yıl olacak. 3 ayda bir sabit kupon ödenecek. Bonolar için talep toplama tarihleri 4-5-6 Aralık olarak belirlendi. İhraç olunacak VDMK'lerin satışını desteklemek amacıyla HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Bankası ihraç tarihinden itibaren 1 yıl süre ile geri alım garantisi verecek.