konut kredisi

Takipteki konut kredileri 600 milyonun üzerinde!

Konut Kredileri Uğurcan Tokay 02.12.2015
Toplam kredi stoğuna göre takibe düşen kredi oranı yüzde 0,47 seviyelerinde.
Konut sahibi olmak için çekilen kredilerin büyük bir bölümünde 10 yıl vadelendirme yapılıyor. Bası bankalar taksitlendirme seçeneğini 20 yıla çıkarsa da faiz oranları, kredi kullanımında büyük önem taşıyor.

Stoğa oranı yüzde 0,47

GYODER tarafından hazırlanan rapora göre 2015'in üçüncü çeyreği itibariyle toplam konut kredisi stoğu 129 milyar 143 milyon lira oldu. Bu süreçte takibe düşen konut kredisi büyüklüğü ise 607 milyon lira oldu. Toplam stoğa göre takipteki kredi oranı sadece yüzde 0,47 seviyesinde. Bu 2014 Mart'tan itibaren gerçekleşen en düşük seviye. Takipteki kredilerin toplam stoğa göre azalıyor olması piyasa için olumlu bir veri.

konut kredisi veren bankaların dağılımı

İşte bankaların konut kredisi stoğundaki payı...

Bu kredilerin detayları incelendiğinde yüzde 48'lik bölüm özel mevduat bankalarından kullanıldı. Kamu mevduat bankaları ise verilen kredilerin yüzde 32'sinin altına imzasını attı. Yabancı ortaklı bankaların toplam stoktaki payı ise yüzde 12 seviyesinde.

Banka sayısı kaç?

Banka sayıları incelendiğinde ise yabancı ortaklı mevduat bankaları 17, kalkınma ve yatırım bankaları 13, özel mevduat bankaları 11, katılım bankaları 4, kamu mevduat bankaları ise 3 şeklinde sıralandı.

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

takipteki konut kredileri takibe düşen konut kredisi