kuveyt türk
Haberler / Konut Kredileri / Kuveyt Türk konut finansmanı oranını yüzde 0,98'e indirdi

Kuveyt Türk konut finansmanı oranını yüzde 0,98'e indirdi

Konut Kredileri 12.11.2019 11:03

En uygun konut kredisi faiz oranı hafta başı itibariyle yaklaşık 3 ay sonra değişti. Kuveyt Türk, konut finansmanı kar oranını yüzde 0,98'e düşürdü.

Merkez Bankası'nın Temmuz ayında Para Politikası Faizlerinde indirime gitmesinin hemen ardından Ağustos başından itibaren geçerli olarak Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekti. Kamu bankaları 11 Kasıma kadar geçen yaklaşık 3,5 aylık süreçte bankalar arasındaki en düşük konut kredisi faiz oranlarını sundu.  

Merkez Bankası'nın Ağustos ve Ekim aylarında devam eden politika faiz indirimleri sonrasında özel bankalardan faiz indirimleri devam etse de kamu bankaları konut kredisi faizlerinde değişiklik uygulamadı. Kasım ayının ikinci haftası itibariyle ise Kuveyt Türk Bankası'nın kar payı indirimi ile en düşük konut kredisi faiz oranı değişti. 

Bankaların konut kredisi faiz oranları ortalamasının yüzde 1.41'e gerilediği hafta başı itibariyle en uygun konut kredisi faiz oranı Kuveyt Türk Bankası'nın kullandırdığı yüzde 0.98 kar payı oranına kadar geriledi. Banka ayrıca Kredili Hayat, BES ve 3 adet otomatik ödemeli fatura kullanıldığında konut finansmanı oranlarını yüzde 0.95'e düşürüyor. 

En uygun konut kredisi hesaplama 

KrediPazari.com'un araştırmalarına göre en uygun konut kredisi faiz oranı olan yüzde 0.95 üzerinden 250.000 TL tutarda 10 yıl vadeli konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin aylık taksitleri 3.500 TL olurken vade sonunda masraflar dahil ödenecek toplam tutar 420.000 TL'ye karşılık geliyor. 

Faiz indirimlerinin satışları arttırması bekleniyor

Ağustos itibariyle sert düşüş sergileyen konut kredisi faizleri sonrasında kredi kullanılarak yapılan konut satışları Ağustos ayında %168 artmıştı. Faiz indirimlerinin devam ettiği Eylül ayında ise kredili konut satışları yüzde 410 oranında arttı. Söz konusu satışların yılın son aylarında daha da artarak büyümesi bekleniyor. 

Faiz indirimi otomotiv sektörüne de can suyu oldu 

Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank'ın başlattığı yerli üretim otomotivlerin satışında taşıt kredisi faiz oranlarını yüzde 0.49'a düşüren kampanyaya Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım ve Emlak Katılım bankalarından da destek geldi. Özel Bankaların da ciddi indirimler gösterdiği taşıt kredisi faizlerinin düşmesi ile otomotiv sektöründe de satışlar yüzde 127 arttı. Ekim ayında otomotiv ve hafif ticari araç satışları yüzde 127.5 artışla 49.075 adede çıktı.

Ticari kredi faizleri de düştü 

Ticari kredi faiz oranları da sert şekilde düşmeye devam ediyor. Türk Eximbank'ın Türk lirası kredi faizlerinin ardından döviz kredilerinde de dün itibarıyla 90 baz puana varan indirime gitti. 

Ticaret Bakanı Pekcan açıklamasında "Türk Eximbank, Türk lirası kredi faizlerinin ardından döviz kredilerinde de bugün itibarıyla 90 baz puana varan indirime gitti ve değişken faiz uygulamasının yanı sıra sabit faiz imkanı sağladı. Yeni düzenlemeyle kısa vadeli döviz kredilerinde 60-75 baz puan (reeskont kredisi hariç), ihracatçılara kullandırılacak işletme sermayesi ve yatırım kredilerinde ise 50-90 baz puan aralığında faiz indirimi yapıldı. Örneğin 540 gün 3 taksitli KOBİ İhracata Hazırlık Döviz Kredisi'nde oranlar libor/euribor+3'ten, libor/euribor+2,40'a düşürüldü." değerlendirmesinde bulundu.