konut kredisi
Haberler / Konut Kredileri / Konut kredisi faizleri hangi banka yükseldi?

Konut kredisi faizleri hangi banka yükseldi?

Konut Kredileri 10.03.2020 09:34

Bankaların konut kredisi faizleri döviz kuru ve ekonomideki dalgalanma ile bazı bankalarda yeniden artışa geçti.

Bankaların konut kredisi faizleri 2019'un ikinci yarısı sonrasında ekonomide yaşanan dengelenme ile düşüş ivmesine geçti. Merkez Bankası'nın 2019 Temmuz ayında başladığı ve kesintisiz şekilde devam eden politika faiz indirimleri ile hızlanan kredi faiz indirimleri aralıksız şekilde dokuz aydır devam ediyordu. 

Şubat sonu itibariyle uluslararası çapta yayılan koronavirüs salgını ve Suriye kaynaklı Türkiye'nin jeopolitik riskleri arttı. Döviz kurunda yaşanan agresif dalgalanma ve son aylarda arka arkaya yükselen enflasyon karşısında konut kredisi faiz oranlarındaki ivme üç çeyrek sonra ilk defa yükselişe geçti.

Ekonomik dalgalanma sonrasında Yapı Kredi Bankası, Garanti BBVA, İNG, Kuveyt Türk Bankası, TEB, ve Akbank konut kredisi faiz oranlarını arttırdı. Garanti BBVA kurun yeniden dengelenmesi ile bu hafta başı itibariyle konut kredisi oranlarını yeniden düşürdü. 

Söz konusu dönemde kamu bankalarının kredi faiz oranlarında değişiklik yaşanmadı. En uygun konut kredisi faiz oranı Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank'ın sıfır konutlar için uyguladığı yüzde 0.79 seviyesinde. İkinci el konut için en uygun konut kredisi faizi de Türkiye Finans Bankası'nın uyguladığı yüzde 0.87 seviyesinde yer alıyor. 

Bankalardan 300.000 TL tutarda ve 10 yıl vadede konut kredisi hesaplama yapıldığında en uygun aylık taksit bedeli 3.900 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi de yaklaşık 465.000 TL' ye karşılık geliyor. 

KrediPazari.com'un araştırmalarına göre faiz oranları artan bankaların kredi oranları şu şekilde;


Akbank 

Akbank 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.95 olan faiz oranlarını yüzde 0.97' ye çıkarttı. 


Yapı Kredi Bankası 

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde yüzde 0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. 


Kuveyt Türk 

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı ürünü için 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.99 kar payı oranı ile finansman sunuyor. 


Garanti BBVA 

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar kredi faizlerini yüzde 1.01'e çıkardıktan sonra yeniden aylık yüzde 0.99'a indirdi. Banka 15 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.17' ye faiz ile kredi sunuyor.  


İNG 

İNG kampanyalı konut kredisi faizlerini yüzde 0.99'a tabela faiz oranlarını ise yüzde 1.01'e çıkardı. 


TEB

TEB kampanyalı kredi faiz oranlarını yüzde 1.13'e çıkarırken tabela faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek yüzde 2.58'de sabit tuttu.