Konut kredisi faiz oranları

Konut kredisi faiz oranlarında son durum ne?

Konut Kredileri Ayşe Özlem Kuruca 28.01.2015
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun ilk defa konut edinenlere teşvik verileceğine ilişkin açıklamalarının ardından gözler konut kredisi faizlerine çevrildi.
Konut kredisi faiz oranları 'düştü mü düşecek mi?' derken son durum merak konusu...Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre, bankalar ve finansman şirketlerinden kullanılan konut kredi miktarı son 10 yıllık dönemde 12 milyar 356 milyon liradan 126 milyar 439 milyon liraya yükseldi. 

AA'nın derlediği bilgilere göre, son 5 yıllık dönem konut kredilerindeki artış incelendiğinde mevduat bankalarının yüzde 100, katılım bankalarının yüzde 225 ve finansman şirketlerinin yüzde 347 büyüdüğü görülüyor. 2010 yılında mevduat bankalarından 57,3 milyar lira, katılım bankalarından 3,3 milyar lira ve finansman şirketlerinden 187 milyon lira olmak üzere 61 milyar lira konut kredisi kullanılmış olup, toplam konut kredisinin yüzde 94,2'si mevduat bankalarından, yüzde 5,5'inin katılım bankalarından ve yüzde 0,3'lük kısmının finansman şirketleri tarafından kullandırıldığı kaydedildi.

Konut kredisi faiz oranlarının düşmesi bekleniyor

Kredi piyasası için referans olan faiz koridorunun üst bandında indirim yapılması durumunda kredi faiz oranlarına pozitif yansıyacağını ve bankacılık sektörünün de en kısa sürede buna uyum sağlayacağını belirten analistler, yüzde 0,90-1,10 aralığında olan konut kredisi faiz oranlarında düşme olabileceğini öngörüyor.

Konut kredisi konut kredisi faiz oranları konut kredisi son durum Ahmet Davutoğlu konut açıklama