konut kredisi faiz oranları

İşte Kasım Ayı Konut Kredi Faizleri!

Konut Kredileri Emine Pile 04.12.2014
Konut kredileri faiz oranlarında Nisan ayından bu yana süren faiz indirimleri Kasım ayında da devam etti
Faiz oranlarındaki indirimler geçen aya nazaran endekse katılan bankaların hepsinde gerçekleşmemesine rağmen endeksi aşağı çekmeyi başardı. Bu indirimlerle beraber Finzoom YMO endeksi düşüşüne devam etti.

Kasım ayında Finzoom Aylık Ortalama endeksine katılan bankalar arasında, 120 ay vade ve 100,000 TL için, %0.31 puan ile en fazla YMO indirimi Denizbank'ta  gözlemlendi. Bunun yanı sıra İş Bank %0.24 puan, Vakıf Bank %0.23 puan ile indirime giden bankalar arasında yer aldı. 

Gözlemlenen faiz oranı indirimleri ve piyasaya sunulan çeşitli kampanyalarla Finzoom YMO endeksi 2014 yılının en düşük seviyesine ulaştı. 100,000 TL ve 120 ay vadede en uygun konut kredisi faiz oranlarını %11.71 Finzoom YMO oranıyla İş Bank sunmaktadır. Ayrıca Garanti Bankası %12.08  ile endekse katılan bankalar arasında en uygun kredileri sunmaktadır. 

Konut kredisi pazarında, farklı bankaların müşterilerine farklı kampanyalarla çeşitli kredi ürünleri sunduklarını unutmamak gerekir. 

Kredi faiz oranlarındaki değişim    

Ekim ayında %12.94 seviyesine düşen Finzoom Yıllık Ortalama Maliyet Oranı, 2014 Kasım ayında gözlemlenen indirimlerle beraber %12.84 seviyesine geldi. 

Tüketici Kredilerinde Kasım Ayı 

Kasım ayında da tüketici kredi faiz oranlarında ciddi bir değişim gözlemlenmese de faiz oranlarında ufak çaplı artış yaşandı. Önümüzdeki dönemde yıl sonu kampanyalı ürünlerin artmasıyla birlikte faiz oranlarında düşüş gözlemlenmesi bekleniyor. Hali hazırda devam eden kampanyalı kredilerde de ufak çaplı bir faiz indirimi gözlemlenebilir.  Finzoom YMO endeksi Ağustos ayında %19.30 seviyesine çıktı. Önümüzdeki yaz dönemi de ufak çaplı faiz indirimleri beklense de 2013'ün son dönemindeki yıl sonu kampanyalı faiz oranlarını tekrar yakalamak biraz zor gözüküyor. 

konut kredisi faiz oranları konut kredisi konut sektörü