imar kredisi

İmar Barışı için kredi kampanyası hazırlayan bankalar!

Konut Kredileri 20.07.2018 17:31

İmar Barışı düzenlemesine yoğun başvurular devam ederken bazı bankalar da İmar Barışı için kredi kampanyaları düzenlemeye başladı.

Vatandaşın devletle ihtilaflı durumunun ortadan kaldırılması, imara aykırı, ruhsatsız veya ruhsat eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması yoluyla bu yapılara yasallık kazandırılması hedeflenen "İmar barışı" düzenlemesine başvuruların hız kesmeden devam ediyor. 

İmar Barışı düzenlemesi kapsamında bugüne kadar 2,5 milyonu aşkın başvuru yapılırken 133 bin 64 yapı için "Yapı Kayıt Belgesi" verildi ve 650 milyon liradan fazla bedel toplandı.

Başvuruların 8 Haziran'da başladığı İmar Barışı düzenlemesinde vatandaşların e-devlet üzerinden müracaatlarını yaptıktan sonra 31 Aralık 2018'e kadar Yapı Kayıt Belgesi bedelini yatırmaları gerekiyor. 

Birçok yapıyı ilgilendiren İmar Barışı düzenlemesine yoğun başvurular devam ederken bazı bankalar da İmar Barışı için kredi kampanyaları düzenlemeye başladı.  

İmar Barışı'ndan yararlanmak isteyen bireysel müşterilerinin finansman ihtiyaçlarına cevap verebilmek için 3 banka İmar Barışı Kredisi kampanyası hazırladı.   

İLK HAMLE VAKIFBANK'TAN 

İmar Barışı'na kredi kampanyasıyla destek veren VakıfBank, bu kapsamda özel bir kredi çalışması yapan ilk banka oldu.

Krediden kimler yararlanabilecek?

VakıfBank şubelerinden ve 20 bin TL'ye kadar kullanılabilecek ‘İmar Barışı Kredisi'nden kamu veya özel sektörde bir işverene bağlı ve ücret karşılığında çalışan kişiler, emekliler, diplomalı meslek sahipleri vb. bireysel nitelikli müşteriler yararlanabilecek. 

Vakıfbank 48 ay vadeli imar barışı kredisi kullandırıyor. Banka şu anda yüzde 1,67 imar barışı kredisi faiz oranı ile kredi kullandırırken imar barışı kredisi faiz oranı olarak ise yüzde 1,67 oranını uyguluyor. 

En fazla 20 bin liraya kadar olan kredi taleplerini kabul ediyor ve bu sınırı aşan talepleri normal ihtiyaç kredisi paketlerine yönlendiriyor. 48 ay vadeli 20 bin lira imar barışı kredisi kullanan kişilerin aylık ödemeleri ise 652,27 lira oluyor. 

ŞEKERBANK'TAN 60 AYA VARAN VADE İMKANI 

Şekerbank, İmar Barışı'ndan yararlanmak isteyen bireysel müşterilerinin finansman ihtiyaçlarına "İmar Barışı Kredisi" ile destek oluyor. Masrafsız yararlanılan kredi ile bireysel müşterilere 60 aya varan vade ve avantajlı faiz oranları sunuluyor. 

Bankanın açıklamasına göre, Şekerbank, İmar Barışı'ndan yararlanmak isteyen bireysel müşterilerinin 30 bin liraya kadar olan finansman ihtiyaçlarını "İmar Barışı Kredisi" ile karşılıyor. 60 aya varan vade imkanı sunulan kredi kapsamında kredi tahsis ücreti de alınmıyor. 

Şekerbank yapıların İmar Barışı kapsamına alınması sürecinde ortaya çıkan finansman ihtiyaçlarını İmar Barışı Kredisi ile karşılayarak sürece destek oluyor.

TÜRKİYE FİNANS İMAR BARIŞI FİNANSMANI 

İmar Barışı müjdesinin ardından İmar Barışı Kredisi sunan bankalardan bir diğeri de Türkiye Finans Bankası... 
Banka tarafından 12 aydan 48 aya kadar farklı vadelendirme imkanları sunuluyor. Türkiye Finans bankası kredi kampanyası kapsamında kredi faiz oranını yüzde 1,81 seviyesine çekiyor. 

Bankanın 10 bin TL 48 ay vadeli kredi paketinde aylık ödemeler 337 lira civarına denk geliyor. Banka kredi dosya masrafı almıyor. 

Bankanın 20 bin lira TL 48 ay vadeli kredi paketinde ise aylık ödemeler 675 liraya karşılık geliyor. 

Önümüzdeki günlerde de diğer bankalardan kredi kampanyası hamlesinin gelmesi bekleniyor. 

Emine Pile/Emlaktasondakika.com