hsbc_konut_kredisi_faizleri_hesaplama_yapilandirma
Haberler / Konut Kredileri / HSBC konut kredisi faizinde rekor yükseliş!

HSBC konut kredisi faizinde rekor yükseliş!

Konut Kredileri 26.11.2020 12:31

Güncel konut kredi faizleri ne kadar sorusuna HSBC'den artışla yanıt geldi. Bankanın konut kredi faiz oranı yüzde 1,90 oldu

HSBC güncel konut kredisi faiz oranları kapsamında rekor artış yaşandı. Aylık faiz oranı yüzde 1,90 olan konut kredisi faizi, toplam geri ödeme rakamını neredeyse katlıyor. Örnek ödeme tablosuna göre 300 bin TL tutarındaki konut kredisi kullanımı için 120 ay vade aylık taksit 6 bin 365 TL, toplam geri ödeme ise 763 bin 815 TL olarak gerçekleşiyor.

HSBC güncel konut kredisi örnek hesaplama

HSBC konut kredisi kullanımı esnasında ayrıca bin 500 TL kredi tahsis ücreti, 318 TL ipotek tahsis ücreti, bin 100 TL ekspertiz ücreti alınıyor. Bu kapsamda toplam masraf 2 bin 918 TL olarak gerçekleşiyor. Ekspertiz ücreti, ortalama büyüklüğü 120 metrekare olan bir konut için veriliyor.

Editörün Yorumu

Konut alımı yapacak kişilerin, kredi kullanımı noktasında HSBC'yi tercih etmeyeceği aşikar gözüküyor çünkü piyasa koşullarına göre konut kredisi faiz oranları bir hayli yüksek seviyede. Ortalam bir daire için çekilecek 300 bin TL'lik kredinin 10 yılda toplam geri ödemesi 763 bin TL'nin biraz üzerinde gerçekleşiyor. Bu kadar yüksek faiz, konut alıcısını her zaman olumsuz etkilemiştir. Bu bağlamda HSBC'nin konut kredisi kullanım noktasında tercihler arasında yer alması neredeyse imkansız gözüküyor.