Konut kredisi faizleri

Faizler düştü, evler zamlandı!

Konut Kredileri Zeynep Karabağ 12.08.2016
Sabah Gazetesi köşe yazarı Dilek Güngör, faizler düşerken, konut fiyatlarının zamlanmasını kaleme aldı.
İşte Dilek Güngör'ün o yazısı;

Önceki gün Ziraat Bankası'nın fitili ateşlemesiyle konut kredisi faizleri düşmeye başladı. İlk gün açıklama yapanlar arasında Akbank, Garanti, Yapı Kredi, İş Bankası gibi bankalar yoktu. Onlar oyuna dün 'biraz da panikleyerek' katılabildi!

Neden böyle diyorum?

Duyduğuma göre, kendi bankalarındaki konut kredilerinin faizi düşüren kamu bankalarına transfer edileceği korkusu sarmış bu bankaları...

O korkuyla da anlaşılan faizleri çekmek zorunda hissetmişler. Ama dikkatle incelerseniz, faizi indirirken de 'miş' gibi yapmışlar.

Zira, büyük özel bankalar 1-5 yıl arasındaki vadede faizi yüzde 0.99'a çektiler. Verilere bakın, toplam konut kredilerinin sadece yüzde 16'sı bu vadede. Yani 139.5 milyar liralık kredinin 22.6 milyarı.

Ez cümle, bu vadede bu indirimin pek de yararı yok.

Faiz düştü, ev zamlandı

Bir kamu bankasının yöneticisi arkadaşım mesaj attı. "Hep aynı şey oluyor. Faiz düşüyor, ev fiyatları artıyor. Faiz yükseliyor, ev fiyatları düşüyor. Bak yine böyle oldu" diyor.

İşi bireysel kredilerle ilgili olduğu için kendisine gelen duyumları anlatıyor. Emlak Konut'un düzenlediği 0.70 faiz oranlı kampanyaya giren müteahhitlerin birçok konut projesinde fiyatları artırdığını söylüyor.

Doğruluk payı var mı diye baktım. Durum eksiği var, fazlası yok cinsten...

O arada aklıma Fetullahçı Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminden bir hafta sonra gazetemizin düzenlediği inşaat zirvesine katılan bir müteahhitle sohbetimiz geldi. Büyük bir firmanın patronu... İsmini vermeyeceğim müteahhitten "Aslında fiyatlara yüzde 10 zam yapmak gerekir" sözlerini duyunca "Darbe fırsatçılığı mı yapacaksınız?" deyivermiştim.

Evet...

Darbe girişiminin ardından Emlak Konut önderliğindeki kampanyayla inşaatçılar 0.70 faiz ve 120 ay vadeyle büyük bir satış kampanyası başlattı. Kabul ediyorum, elini bankalardan önce taşın altına koydu, riski üstlendi.
Ama madem, Türkiye'nin hızını kesmemek için birlik ve beraberlik ruhuyla hareket ediyoruz. 1 aylık kampanyanıza bankalar da faiz indirerek destek verdi.

O zaman kimse zam fırsatçılığı yapmasın. Yapanları da aranızda uyarın. 

Konut kredisi faizleri konut kredisi Konut kredisi faiz oranları