tahir tellioğlu

Faizler düşerse konut satışları patlar!

Konut Kredileri Uğurcan Tokay 22.07.2016
İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, konut kredisi faizlerinin düşmesi durumunda konut satışlarının artacağını söyledi.
İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, konut kredisindeki faizlerin yüzde 1'in altına inmesi durumunda konut satışlarında rekor kıracağını söyledi.

Tellioğlu, “Tüketici açısından konut kredilerinde yüzde 1 psikolojik sınırdır. Bu oranın üzerine çıkıldığında banka kredili satışlar düşerken, bu oranların altında kalındığında tüketici maliyetleri düşeceği için borçlanma ve gayrimenkul edinme iştahı artacaktır” dedi.

İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Merkez Bankası'nı bu hafta açıkladığı Temmuz ayı faiz kararı ile Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Haziran ayı Konut Satış İstatistiklerine ilişkin değerlendirmede bulundu. 

Ekonomik ve siyasi iktidarın tehdit altında olduğu son günlerde Merkez Bankası'nın, aldığı faiz indirim kararının iş dünyasına moral verdiğini söyleyen Tellioğlu, “Merkez Bankası'nın son 4 ayda gerçekleştirdiği faiz koridorundaki hem reel sektöre hem de finans sektörüne büyük bir moral oldu. Son 4 ay art arda faiz koridorunun üst bandında indirime giden Merkez Bankası (TCMB), faiz koridorunun üst bandını 25 baz puan indirerek yüzde 8.75'e çekti, banka politika faizini ise değiştirmedi. Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7,25 düzeyinde sabit tuttu” şeklinde konuştu.

Bankalar kayıtsız kalamaz

Merkez Bankası'nın faiz indirim kararıyla tüm gözlerin konut kredilerine çevrildiğini söyleyen Tahir Tellioğlu, “Merkez Bankası'nın üst üste faizde gittiği indirime bankaların artık kayıtsız kalmaması şart oldu.Bankalardaki mevcut faiz oranları halihazırda yüzde 1'in üzerinde. 

Bankadan bankaya değişmekle birlikte oranlar yüzde 1,30'a kadar çıkıyor. Faizler ancak yüzde 1 bandının altına indiğinde sektör canlanır ve bekleyen konut talebi hızla alıma döner.Konutta faiz yüzde 1'in altına inerse rekor kırılır” diye konuştu.

Tellioğlu, Türkiye genelinde bugün açıklanan konut satış istatistiklerinin 2016 Haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4 oranında azalarak 106 bin 187 olduğunu söyledi. Faiz oranlarının düşüş göstermemesinden dolayı ev satışlarının olumsuz etkilendiğinin altını çizen Tellioğlu, şu ifadeleri kullandı:
“Mevsimsel sebeplerden dolayı durağan bir dönem geçiren inşaat ve konut sektörü için Merkez Bankası'nın bu kararı yaklaşan Eylül ayı ile birlikte olumlu bir hava estirecek. Ancak şuan konut sektörü ölü bir sezona giriyor. Ramazan ayı, yaz tatili, darbe girişimi... Ülkemizin içinde bulunduğu vaziyette satışları olumsuz yönde etkiliyor. Faiz indirimine gideceklerini açıkladığı kar oranlarından da anlıyoruz. 

Nisan ve Mayıs ayında ev satışlarının düşmesinde yüksek ev kredisi oranlarının etkisi mevcut. Tüketiciler bundan çekinip ev almaya yanaşmıyor. Konut satışlarını hızlandıracak en önemli adım olarak konut faizlerinin yüzde 1'in altına düşmesi olur. Bunu sağlayacak asıl kuruluş, bankalardır. Faizlerin düşmesiyle ev satışlarında ağırbaşlı bir artış söz konusu olacaktır.”

Ufak değişimler yatırımcıyı harekete geçiriyor

Vatandaşların yatırım yaparken uzun yıllar sürecek borçlanmaya girmekten çekindiğini kaydeden Tellioğlu, “Kredilerin düşmesiyle yatırımlar daha erişilebilir hale gelecek. Bu durumun hem maddi hem de psikolojik boyutu var. Kredilerdeki ufak değişimler bile yatırımcıyı harekete geçiriyor. Bizim isteğimiz ve beklentimiz faiz oranlarının düşmesi yönünde. Çünkü biliyoruz ki, özellikle orta sınıf için konut alımlarında konut kredi faizleri oldukça önemli. Faiz oranlarının düşmesi durumunda borçlanma ve gayrimenkul iştahı artacaktır” dedi.

tahir tellioğlu konut kredisi faizleri merkez bankası faiz indirimi