konut kredisi hacmi

BDKK’nın düzenlemesi kredi kartı kullanımını geri çekti!

Konut Kredileri Emine Pile 14.02.2015
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)’nun kredi kartı kullanımına yönelik düzenlemesi ile kredi hacmindeki büyüme hızı yavaşladı.
ESD - BDDK verilerine göre, 2013'te yüzde 32 olan kredi hacmindeki büyümenin, geçen yıl yüzde 18'e gerilediği görüldü. Kredi hacmi 2013 yılı sonunda bir önceki yıl sonuna göre yüzde 32 artışla 1 trilyon 47 milyar lira olurken, düzenlemelerin yürürlüğe girdiği geçen yıl, bir önceki yıla göre büyüme hızı yüzde 18'e düştü. 

Konut kredi hacmini de etkiledi

Kredi kartlarına getirilen yeni düzenleme tüketici kredilerinin alt kademelerini de etkiledi ve konut ve ihtiyaç kredilerinin büyüme de yavaşladı. Bir önceki yıl ile kıyaslandığında konut kredisi hacmi 2013'te yüzde 29 büyümesine karşın, 2014 yılında 2013'e göre yüzde 14 büyüdü ve 125,4 milyar lira olarak kayıtlara geçti. 

Alışverişlere taksit sınırlaması da getiren yeni düzenleme, bankaların taksitli kart alacak tutarını da önemli oranda düşürdü. Bu, taksitsiz kredi kartı tutarını artırarak 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 12 artarak 40,6 milyar liraya çıktı. 

Düzenlemeler ne getirdi?

Resmi Gazete'de 2013 yılı sonunda yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemelere göre, konut kredileri için kullandırılacak kredinin konutun değerinin yüzde 75'ini geçemeyeceği şartı getirilmişti.

Ayrıca taşıt kredilerinin vadesi 48 ay ile sınırlandırılırken, tüketici kredileri için azami vade süresi 36 ay ile sınırlı tutulmuştu.

Kredi kartları ile gerçekleştirilecek mal ve hizmet alımları ile nakit çekimlerinde taksitlendirme süresinin 9 ayı geçemeyeceği hükme bağlanmıştı. 

AA

BDDK kredi kartı düzenlemesi taksitli alışveriş konut kredisi hacmi kredi kartı kullanımı