konut-kredisi-kampanyasi

Bankalar konut kredisi faizlerini düşürüyor!

Konut Kredileri 09.05.2018 11:15

Ziraat Bankası'yla başlayacak kampanyada konut kredisi faizleri yüzde 1'in altına düşecek. Bu, vatandaşın cebinde en az 50 bin TL kalması demek.

Başbakan Binali Yıldırım'ın konutta devlet öncülüğünde kampanya başlatılacağı açıklamasının ardından piyasalarda büyük hareketlilik yaşandı. Ziraat Bankası önderliğinde başlayacak kampanyada konut kredisi faizleri, psikolojik sınır olarak bilinen 1 puanın altına düşecek. Bu sayede bankaların bünyesinde bulunan konut stoğu eriyecek, hem de vatandaş uygun faiz oranıyla ev sahibi olacak.

Peki bu kampanyayla vatandaş ne kazanacak? Bu sorunun cevabı basit, konut alıcısının ödediği taksit miktarı azalacak, bu doğrultuda toplam ödeme minimuma inmiş olacak. Bu da daireyi en uygun fiyatla satın alınması anlamına geliyor.

Yeni faiz oranıyla kim ne kadar ödeyecek?

300 bin liralık bir daire için 240 bin liralık kredi çekilmesi durumunda;

En düşük seviyede olan 1,20 faiz oranın göz önünde bulundurulduğunda 240 bin lira tutarındaki konut kredisinin 120 ay vadeli ödeme tablosunda aylık taksit miktarı 3 bin 766 lira oluyor. Toplamda ödenen miktar ise 10 yıl sonunda 455 bin lira oluyor.

Devlet tarafından hazırlanan kampanyayla birlikte faizler yüzde 0,99'a çekilecek. Bu durumda aynı kredi için ödemeler nasıl olacak?

300 bin liralık daire için 240 bin lira konut kredisi kullandıldığında;

Faizler yüzde 0,99'a çekildiği için aylık taksitler 3 bin 426 liraya gerileyecek. Bu sayede toplam ödenen miktar 411 bin lira olacak.  

En uygun faiz oranı hesaplaması sonucunda yeni kampanyayla birlikte vatandaşın cebinde en az 50 bin lira kalacak. Kredi faizlerinin 1 puanın altına düşmesiyle birlikte konut sektörünü müthiş hareketlilik bekliyor.