zeytinburnu belediye başkanı murat aydın

Zeytinburnu'nda kentsel dönüşüm tam gaz!

Kentsel dönüşüm Uğurcan Tokay 14.10.2015
Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, bölgedeki kentsel dönüşümün 15 yıl içinde tamamlanması gerektiğini söyledi.
Zeytinburnu Belediyesi, bölgeye değer katacak yatırımlar üretmeye devam ediyor. Depreme dayanıksız binaların bir hayli fazla olduğu ilçede dönüşüm çalışmaları tam gaz sürüyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, ilçede dönüşümün ağırlıklı olarak afet referanslı ilerlediğini anlattı.

1999 yılında deprem olmadan önce daha iyi bir yaşam için dönüşümü düşündüklerini belirten Murat Aydın, meydana gelen afetle birlikte yenilenmenin önemini anladıklarını söyledi. İşte Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın'ın Emlaktasondakika.com'a yaptığı özel açıklamalar…

Dönüşüm sürüyor

“Zeytinburnu'nda imar alanında önemli yenilemeler yaptık. Kültür Vadisi'nde kültür kapsamlı kentsel dönüşüm, Sümer Mahallesi'nde afet referanslı kentsel dönüşüm çalışması yaptık. Ayrıca Zeytinburnu genelinde depreme dayanıksız yapılarda yenileniyor. Hizmet binamız çürüktü, yıkılıp yenisi yapıldı”

Zeytinburnu'nda yaşamaktan mutlular

“Kamunun, belediyenin, İBB'nin, MEB'in, Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı yatırımlar var Zeytinburnu'nda. Bir derslikte 103 öğrenci vardı. Bugün sınıf ortalamamız 40'ın altında. Bütçemiz yüzde 70 arttı. 1999'da deprem sonrasında Zeytinburnu'nda yaşamaktan mutlu musunuz diye sorduk, 3'te bir olumluydu. Yani yüzde 36 civarındaydı. Bugün bu seviye yüzde 80'i aştı”

16 bin yapının yenilenmesi gerekiyor

“Bizim gündemimize kentsel dönüşüm Marmara depreminden önce girdi. 1998'de aday olduğumda seçim vaatlerimiz arasında dönüşüm vardı. Biz afet konusunu bilmeden, yaşam kalitesini yükseltmek için dönüşüm yapmayı düşünüyorduk. Ancak deprem sonrasında dönüşüm, afet referanslı bir hal aldı. Zeytinburnu'nda afet referanslı, kültür referanslı, yaşam kalitesini yükseltecek dönüşüm yapıyoruz. Önümüzdeki 15 yılda afet kapsamındaki dönüşümün Zeytinburnu'nda bitmesi gerekiyor. Geçtiğimiz yıl 500'e yakın bina yıkılıp yeniden yapıldı. Bizde 16 bin bina var ve çoğunun aynı şekilde yenilenmesi gerekiyor”

Uğurcan Tokay / emlaktasondakika.com

zeytinburnu kentsel dönüşüm zeytinburnu kentsel dönüşüm projeleri zeytinburnu belediyesi kentsel dönüşüm