yeşildirek mahallesi kentsel dönüşüm toplantısı

Yeşildirek Mahallesi kentsel dönüşüm projesi start veriyor

Kentsel dönüşüm 26.02.2018 10:41

GAPTEAM konferans salonunda yapılan tanıtım toplantısında konuşan Fakıbaba, yıllardır Urfa'da beklenen Yeşildirek projesine başladıklarını açıkladı.

GAPTEAM konferans salonunda Yeşildirek kentsel dönüşüm projesinin detayları Yeşildirek mahalle sakinleri ile paylaşıldı. TOKİ tarafından yapılacak projenin içeriği ve maliyeti giderleri ve özellikleri vatandaşlarla detaylı bir şekilde paylaşıldı. Yapılan toplantıya Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, TOKİ Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, AK Parti Şanlıurfa Milletvekilleri, ilçe belediye başkanları ve mahalle sakinlerinin katıldı.

Toplantıda yapacakları projeler hakkında bilgi veren TOKİ Kentsel Dönüşüm Daire Başkanı Gürol Konyalıoğlu, bu anlamda etap şeklinde yıkım ve yapımların yapılacağını ve fırını kadar birçok ince ayrıntıya kadar projede dikkat ettiklerini belirtti.

Yeşildirek kentsel dönüşüm projesinin tanıtımında mahalle sakinlerine seslenen Fakıbaba ise bu proje için yıllardan beridir çalıştıklarını ve birçok kes Cumhurbaşkanı ile de görüştüklerin ifade etti. Bu anlamda vatandaşın asla mağdur edilmeyeceğini işin başından işin sonuna kar bu işten tek kar eden mahalle sakinlerinin olacağını belirtti.

"2 BİN 700 KONUT YAPILACAK"

Yeşildirek kentsel dönüşüm projesi ilk olarak 2010 yılında masaya yatırılmıştı. O dönemde belediye başkanı olan ve şimdi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından planlanmıştı. Urfa için çok önemli olan proje o yıllarda yapılan plan doğrultusunda bir türlü yapılmadı ve günümüze kadar sürüklenerek geldi. Ama sürekli projenin takipçisi olan Fakıbaba sonunda projeyi hayata geçirmeye başardı. TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılan projenin detaylarından bahseden Konyalıoğlu, "27.3 hektarlık bir proje alanımız 874 hak sahibi bulunuyor dedi. “Bin 630 bağımsız bölüm var. Yaklaşık 300 civarında iş yerimiz var. 2 bin 700 konut, sosyal donatı, cami, okulla beraber Şanlıurfa'ya yakışır nitelikli güzel bir yapılaşma tasarımı ortaya koymaya çalıştık" diye konuştu.   

Vatandaşlardan bazıları projeye tereddütlü bakıyor

GAPTEAM konferans salonunda mahalle sakinlerine proje detayları hakkında TOKİ yetkilileri tarafından bilgi aktarıldı. Ama bazı vatandaşlar uzun yıllardan beridir sürekli gündemde olan projeye tereddütlü baktı. Şuanda oturdukları evlerini değerine göre alınmamalarından ve kendilerine oturdukları evlerin metrekareleri kadar evlerin verilmemesinden korkan vatandaşları rahatlatan açıklama Fakıbaba'dan geldi.

TOKİ bundan 1 TL kazanç sağlamayacak'

Konu ile ilgili vatandaşları daha da bilgilendiren Fakıbaba, Bende bir Urfalıyım bu topraklarda yaşıyorum. Ama bu projenin uygulanması gerekiyor. Şimdi ev almak isteyen vatandaşlarımız burada ev alacaklar eğer burada kalmayıp parasını almak isteyen vatandaşlarımıza da kolaylıklar sağlanacaktır. Biz yıllardan beridir bu proje ile ilgileniyoruz inşallah Urfa'mız için güzel bir proje olacaktır. Farklı ev seçenekleri ve farklı metre kare büyüklüğünde olacaktır. Maazallah burada olabilecek 6 büyüklüğünde bir depremde şimdiki evler ne olur yıkılıp gider biz vatandaşımızı düşünüyoruz böyle güzel ve temiz bir yerde yaşasınlar. Bu proje benim boynumun borcuydu ama bu işten tek kazanan vatandaş olacak kesinlikle bak sizin önünüzde diyorum bu işten TOKİ 1 TL bile kazanmayacak. Bu işin takipçisi olacağım ve inşallah proje tamamen bittiğinde bize dua edeceğinizi umuyorum. Bende fakirlikten yokluktan geldim sizin yaşlılarınızda biraz böyle güzel ve temiz bir evde oturma hakkı var” diye konuştu.  

Proje tanıtım toplantısı Fakıbaba'nın bu konuşmaları ardından devam etti. Simülatör video ve fotoğraflarla vatandaşlara projenin nasıl uygulanacağı anlatıldı.