kentsel dönüşüm

'Yerinde dönüşüm, olmazsa olmaz'

Kentsel dönüşüm Emine Pile 11.11.2016
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Yalova Üniversitesi'nin Yerel Yönetimler Programı'nın söyleşisinde belediyeciliği anlattı.
Çağırıcı, Türkiye'nin ve İstanbul'un en önemli cazibe merkezlerinden biri haline gelen Bağcılar'daki hizmetleri örnekler vererek anlattı. Çağırıcı, söyleşi sırasında Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS) sistemini anlatarak e-imza ile bir evrakın tamamlanma işlemini imzaladı. 

Yaşadığı ilçeye belediye başkanı oldu için şükrettiğini belirten Çağırıcı, her zaman ilklere imza attıklarını vurguladı.

Çağırıcı, 22 mahallede Halk Meclislerini hizmete sunarak, hemşehrilerinin görüş, düşünce ve temennilerini aldıklarını ve yeni projeleri birlikte hayata geçirdiklerini aktararak, "Sorunu kaynağında çözüyoruz. 24 saat esasına göre hizmet veriyoruz." ifadesini kullandı.

Bağcılar'ın yerel belediye olarak bir ilki gerçekleştirip EBYS'yi hizmete sunduğunu belirten Çağırıcı, her türlü işlemin internet vasıtasıyla takip edilebildiğini kaydetti.

Öğrencilere belediyeye başvuran hemşehrilerinin evraklarının elektronik ortamda nasıl takip edildiğini anlatan Çağırıcı, "Tüm belge ve bilgileri elektronik ortamda bulabiliyorsunuz. Şeffaf belediyecilik örneği sunuyoruz." dedi.

Örencilerin sorularını cevaplayan Çağırıcı, sosyal belediyeciliğin hayatı kolaylaştırdığını, aidiyet duygusunu geliştirdiğini vurguladı.

Kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili bilgi de veren Çağırıcı, yerinde dönüşümün olmazsa olmazı olduğunu anlatarak sosyal yapının korunması gerektiğini söyledi.

Çağırıcı, "Şehri dönüştürürken insanları dönüştürmeye kalkmamalıyız. Farklı sosyolojik yapılar ortaya çıkar. İnsanları çocukluğunu yaşadığı ve büyüdüğü o mahallelerden koparmamak lazım." değerlendirmesinde bulundu.

FETÖ'nün darbe girişimine değinen Çağırıcı, gençlerin bilinenin aksine büyük bir asalet örneği göstererek üniformalı hainlere karşı durduğunu belirtti.

Programın sonunda Çınarcık Meslek Yüksek Okulu Müdür Yrd. Doç. Dr. Salih Batal, Çağırıcı'ya Türk bayraklı rozet hediye etti. 

 

kentsel dönüşüm yerinde dönüşüm Bağcılar kentsel dönüşüm Lokman Çağırıcı