Yeni Tip İmar Yönetmeliği

Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ndeki erteleme sevindirdi!

Kentsel dönüşüm Emine Pile 29.11.2016
Gayrimenkul sektörünün önemli isimleri ‘Yeni Tip İmar Yönetmeliği’ uygulamasının ertelenmesi hakkında emlaktasondakika’ya özel açıklamalarda bulundu.
Kentsel dönüşüm projeleri yapan müteahhitlerin uzun zamandır beklenen ‘imar müjdesi' bu kez Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den geldi. 

1 Ocak 2016'da yürürlüğe girmesi beklenen daha sonra dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce tarafından 2016 sonuna ertelenen Yeni Tip İmar Yönetmeliği'ne bir erteleme de Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki'den geldi. Müteahhitler için önemli emsal avantajı sağlayacak olan erteleme ile yönetmelikte 30 Haziran 2017'ye kadar bir değişiklik olmayacak. Bu da demek oluyor ki kentsel dönüşüm yapan inşaat şirketleri yüzde 25 ek emsal hakkı sağlayan uygulamadan 6 ay süreyle daha faydalanacak.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ ve Şua İnşaat Satış ve Pazarlama Koordinatörü Ahmet Sarıcalı söz konusu ertelemenin yerinde bir karar olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundular :

ŞUA İNŞAAT SATIŞ VE PAZARLAMA KOORDİNATÖRÜ AHMET SARICALI:

“Yeni Tip İmar Yönetmeliği ilgili karar, müteahhitler ve vatandaş açısından önem arz ediyor. Türkiye'de kentsel dönüşümün gerekliği göz önünde bulundurulduğunda erteleme, hakların uzatılması demek. Bunun uzatılması sektörün canlanmasını sağlayacak. Kısıtlama geldiği zaman planlanan projelerde aksamalar olabilir. Bu şekilde firmalar daha rahat hareket edebilecek. Herkeste bir stres vardı, bu sektörü rahatlatan bir karar oldu. Yüklenici tarafından da pozitif etkisi olacak. Yeni Tip İmar Yönetmeliği'nin uygulanması için alınan erteleme kararı, Türkiye'nin sıkıntılı dönemini atlatmasının ardından sektöre ivme kazandıracak.”

İNŞAAT MÜTEAHHİTLERİ KONFEDERASYONU (İMKON) GENEL BAŞKANI TAHİR TELLİOĞLU 

“Eski Tip İmar Yönetmeliği'ne göre mevcut yapı emsallerini yüzde 25 oranında küçültüyor. Bir arsanız var, mevcut emsale göre 1000 metrekare konut yapılıyor. Yeni plana göre 800 metrekare konut yapılacak. Net metrekarelerden değil de merdiven boşluğundan, balkondan, çıkmalardan binalar kısıtlanmış olacak. Böyle olunca bina içerisinden alan kullanılmak zorunda kalınıyor. Bu da toplamda kullanım metrekaresini küçültüyor”

Yeni yönetmelik yüzde 25 küçülme demek

“Yeni Tip İmar Yönetmeliği bu şekliyle devreye alınırsa, ruhsat aşamasındaki projelerde yüzde 20-25 küçülme olacak. Bu da tüm hesapların yeniden yapılması anlamına geliyor. 4 daire diye planlanan yer 3 ya da 3,5 daireye inmiş olacak. Bu yönetmelik sektörde bazı sıkıntılara neden olur. Bunun doğru olanı yüksek ve özel emsallerden kaçınılarak bu alandaki kısıtlamayı daha da azaltmaktır”

Yeni kanun çıkmalı

“Türkiye'de Müteahhitlik Hizmet Kanunu'nun olmayışından dolayı bu alanda iniş çıkışlar yaşıyoruz. Ortada bir çerçevesizlik var. Herkes bunu kendi yanına çekmeye çalışıyor. Bu işlerin düzelmesi için Müteahhitlik Hizmet ve İmar Kanunu'nun birlikte entegre olarak çıkması lazım”

DAĞ MÜHENDİSLİK YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI DOĞAN DAĞ:

Doğan Dağ, Yeni Tip İmar Yönetmeliği ile ilgili bir düzenleme yapılması gerektiğini belirterek yapılan ertelemenin doğru bir karar olduğunu söyledi.

 

“İnşaatçılar ruhsat olmak için acele ediyordu, şimdi 6 ay daha kazandılar. 6 aylık uzatma ile yönetmelik inşaatçılara daha fazla emsal kullanım hakkı veriyor. Uygulamanın ertelenmesi hem hak sahipleri hem de firmalar için önemli bir avantaj. Kentsel dönüşüm projelerinde müteahhit panik oluyordu” dedi.

yeni tip imar yönetmeliği